"Vytvorme priestor na dialóg s cieľom dodať SDKÚ-DS novú energiu na presadzovanie zodpovednej stredo-pravicovej politiky. Jej súčasťou je aj otvorená a kritická diskusia o akceptovateľnosti našich lídrov u členov, voličov a sympatizantov SDKÚ-DS," píše sa vo vyhlásení Bratislavského regionálneho zväzu SDKÚ-DS, pod ktoré sa podpísal aj jeho predseda Valentín Mikuš. Podporil ho tiež poslanec parlamentu Martin Kuruc a asi desiatka regionálnych politikov SDKÚ-DS, ktorá má práve v hlavnom meste tradične výraznejšiu popularitu.
V SDKÚ-DS nastal podľa týchto politikov historický čas na zmenu, ktorá má vraj prelomiť "stagnáciu dôvery v agendu, ktorú SDKÚ-DS ako líder pravice presadzuje." "Potrebujeme predovšetkým zmeniť spôsob vnútorného riadenia strany, rozšíriť príležitosti na vnútrostranícky dialóg, zvýrazniť princípy zodpovednosti regionálnych štruktúr za dianie v strane a otvoriť diskusiu o perspektívnych lídroch na všetkých úrovniach," píše sa ďalej vo vyhlásení.
"Takáto iniciatíva nám pripadá ako neúprimná a možno až zlomyseľná," reagoval podpredseda strany Hort. V pondelok sa vedenie SDKÚ-DS dohodlo, že prípadné vnútrostranícke spory sa budú riešiť na straníckej pôde a nie prostredníctvom médií, dodal.
Pod text vyhlásenia bratislavskej organizácie sa podpísal aj predseda predstavenstva bratislavského dopravného podniku Branislav Zahradník, ktorý sa v uplynulých dňoch dostal podľa médií do konfliktu s vedením strany pre členstvo podniku v zamestnávateľskej únii.
S kritikou na expremiéra Dzurindu vyšiel nedávno poslanec parlamentu Liška. Bývalý minister obrany vyzval Dzurindu, aby zvážil odchod z čela strany pre jej klesajúcu popularitu, presadzoval tiež zvolanie mimoriadneho kongresu.
Vnútorné problémy sa po parlamentných voľbách v roku 2006 nevyhli ani ďalším dvom súčasným opozičným stranám, SMK a KDH. SMK vymenila predsedu, z KDH zase vystúpili štyria poslanci parlamentu.