Bratislava 5. marca (TASR) - Minister školstva Ján Mikolaj chce mať vplyv na výučbu slovenčiny a dejepisu, myslí si poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ-DS Tatiana Rosová. "Obsahové zmeny v osnovách sa mali pôvodne zavádzať až od roku 2011. Preto si myslím, že minister Mikolaj chce mať priamy vplyv na výučbu tých predmetov, ktoré zaujímajú z hľadiska ideológie stranu SNS," povedala na dnešnej tlačovej konferencii Rosová.
Podľa nej je školská reforma zlá a len prehĺbi zaostávanie Slovenska v oblasti vzdelávania. "Od zákona sa dištancuje každý, kto si chce zachovať kredit," uviedla a odôvodnila to tým, že aj napriek informáciám o negatívach vzdelávacieho systému, ktoré podľa nej špecifikovali odborníci, sa v zákone nič z odporúčaní neobjavilo. "V zákone sa mala objaviť predĺžená povinná školská dochádzka až do 18 rokov," myslí si Rosová a ako dôvod uviedla nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá je podľa nej mnohokrát spôsobená nedostatočným vzdelaním.
Poslankyňa SDKÚ-DS ďalej konkretizovala požiadavky na výber najlepších z učiteľských profesií. Učiteľov podľa nej treba motivovať tvorivým prostredím, ale aj finančne. "Prostriedky na to však v rozpočte nie sú vyčlenené. Keby minister investoval energiu do toho, aby zabezpečil dostatok peňazí na platy učiteľov, mohol sa zapísať do slovenských dejín zlatým písmom," dodala.
Na mušku si Rosová zobrala aj centrálne obstarávanie učebníc. "Ide o tuhú centralizáciu, ktorá nás odsúdi na zaostávanie. Nie je možné, aby rezort školstva mohol odsúhlasovať všetko, čo vychádza a čo by deti mohli používať," podotkla Rosová. Podľa nej je centrálne obstarávanie plytvaním peniazmi, pretože sa nevyužívajú všetky učebnice, ktoré študenti dostávajú.
Podmienkou konkurencieschopnosti slovenského vzdelávania je podľa nej dobrá znalosť angličtiny, pričom podotkla, že ministerstvo školstva by sa malo zamyslieť skôr nad zavedením povinnej angličtiny, ako množstva jazykov, ktoré "vytvárajú skôr babylon ako systém".
Návrh zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) dnes s pripomienkami schválila vláda SR, parlament by sa ním mal zaoberať na najbližšej schôdzi začínajúcej 26. marca.
V novom školskom roku - od septembra 2008 určí štát presný obsah učiva a časť vzdelávania prenechá školám pre ich profiláciu. Vyplýva to zo schváleného školského zákona, na ktorého základe sa zavedie dvojúrovňový vzdelávací program, teda štátny a školský.
Štátny vzdelávací program by mal byť podľa ministra školstva Jána Mikolaja hotový do júna, avšak ministerstvo sa bude usilovať o jeho skoršiu prípravu, keďže tvorí približne 70 percent výučby. V 4. ročníku stredných škôl sa však ponechá až 50-percentná voľnosť školám v tvorbe vlastného obsahu učiva, ktoré doplní učivo predpísané štátom.
Na vypracovanie školských vzdelávacích programov pre prvé ročníky zostáva čas do začiatku septembra. Mikolaj po dnešnom rokovaní vlády povedal, že "školská reforma bude nabiehať štyri roky."
nav er ala vs