Bratislava 5. marca (TASR) - Situácia vo výskyte vtáčej chrípky na Slovensku je stabilizovaná. Napriek tomu, vzhľadom na cestovný, turistický ruch, ako aj to, že vírus prenáša vtáctvo a hydina, sa nedá jednoznačne vylúčiť opätovné zavlečenie tohto vírusu do SR. Pre TASR to dnes uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Prvé dva prípady ochorenia u divo žijúceho vtáctva na Slovensku zaznamenali vo februári 2006. Odvtedy sa ochorenie neobjavilo.
"Medzi najviac postihnuté krajiny patrí Indonézia, Vietnam, Egypt, Čína a Thajsko, kde dochádza najčastejšie aj k prenosu ochorení na ľudí," uviedol Rovný s dodatkom, že od roku 2003 do februára 2008 vo svete zistili 369 ochorení u ľudí, z ktorých 234 zomrelo.
V Európe ochorenia a úmrtia u ľudí nezaznamenali. V ostatných rokoch je trend výskytu ochorení a úmrtí u ľudí klesajúci. Boom pred rokmi podľa hlavného hygienika vznikol na základe potvrdení prvých prípadov úmrtí spôsobených vírusom H5N1, ktorý bol dovtedy diagnostikovaný prakticky výlučne u zvierat (vtáctvo, hydina). "V tom čase to boli prvé prípady prenosu zo zvierat na ľudí. Preto tomu bola venovaná taká pozornosť," objasnil Rovný.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v zásade cestovanie do krajín s výskytom vtáčej chrípky nezakazuje. Návštevníci by sa však mali pri pobyte v postihnutej oblasti vyhnúť priamemu kontaktu s hydinou, vrátane dotýkania sa zdravo vyzerajúcich, chorých alebo mŕtvych sliepok alebo kačíc.
"Ľudia by si tam mali taktiež dôkladne a často umývať ruky mydlom a vodou. V prípade, že voda nie je dostupná a ruky nie sú viditeľne znečistené, je vhodné použiť čistiace obrúsky na báze alkoholu," upozorňuje Rovný. Dôkladné umývanie rúk je obzvlášť dôležité najmä pri príprave surovej hydiny na varenie. Keďže dôkladné varenie usmrcuje vírus, všetky jedlá z hydiny by mali byť dôkladne uvarené. Podmienka je teplota minimálne 70 stupňov Celzia počas 20 minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny.
Hlavý hygienik SR taktiež odporúča, aby cestovatelia po návrate z krajiny s výskytom epidémie ochorení spôsobených vírusom vtáčej chrípky sledovali svoj zdravotný stav aspoň 10 dní. "Pri objavení sa symptómov, ako je horúčka, ťažkosti s dýchaním alebo kašeľ, treba ihneď vyhľadať lekára," upozorňuje.
Ešte pred návštevou ordinácie by dotyčná osoba mala lekára telefonicky informovať o ťažkostiach, o krajine, z ktorej sa vrátila a o tom, či bola v priamom kontakte s hydinou alebo v kontakte s osobou, ktorá bola podozrivá z ochorenia na vtáčiu chrípku alebo priamo chorá. "Je to dôležité kvôli tomu, aby bol príslušný lekár vopred upozornený na to, že chorý sa vrátil z oblasti, z ktorej bol hlásený výskyt prípadov ochorení na vtáčiu chrípku," objasňuje Rovný.
U ľudí cestujúcich do exponovaných krajín, respektíve oblastí s výskytom vtáčej chrípky sa odporúča vykonať očkovanie proti ľudskej (sezónnej) chrípke. Aktuálny zoznam týchto krajín je na internetových stránkach WHO.