Bratislava 5. marca (TASR) - Aj nebezpečný odpad ako akumulátory z automobilov a žiarivky sú okrem starého nábytku, odevov či pneumatík súčasťou divokých skládok v Bratislave.
Odpad ohrozuje deti, bezdomovcov, a samozrejme, životné prostredie, povedal dnes pre TASR hovorca Mestskej polície (MsP) Peter Pleva. Odhaľovanie a dokumentovanie skládok, vrátane neporiadku v okolí kontajnerových stojísk, je trvalou úlohu bratislavskej Mestskej polície (MsP).
Mestskí policajti počas špeciálnej akcie od 18. do 24. februára odhalili 34 divokých skládok v hlavnom meste. Na jednej z nich zistili lieky po exspiračnej dobe, ale je to ojedinelý prípad, dodal Pleva. Najviac divokých skládok - 17 objavili v mestskej časti Nové Mesto, v Ružinove ich bolo 11, v Dúbravke našli tri, v Starom Meste dve a v Petržalke jednu.
MsP zdokumentovala prípady a postúpila na správne konanie na Obvodný úrad životného prostredia. Podľa skúseností mestskej polície, obyvatelia hlavného mesta odnášajú odpad na miesta vzdialené od trvalého bydliska, kde ich nikto nepozná.
V súvislosti s jarným upratovaním informujú v týchto dňoch bratislavské mestské časti, ako napríklad Petržalka, Nové Mesto či Staré Mesto svojich obyvateľov o umiestnení veľkoobjemových kontajnerov.
Do kontajnerov nepatrí elektroodpad ani biologický odpad, uvádza stránka mestskej časti Staré Mesto www.staremesto.sk. Podľa novomestskej hovorkyne Alžbety Klesnilovej občania nemajú dávať do kontajnerov ani lieky, farby a nadrozmerný odpad, nerozmontovaný na diely. Ak sa občania budú chcieť zbaviť tzv. bielej techniky, v Novom Meste bude na to špeciálna služba.