"Nesúhlasíme s tým, že bola jednostranne narušená celistvosť Srbska," povedal ČTK jeden z organizátorov protestu, ktorý nechcel byť menovaný. Príklad Kosova môžu navyše nasledovať v iných štátoch ďalšie národnosti, ktoré by sa chceli osamostatniť, napríklad aj maďarská na juhu Slovenska, dodal.
VIDEO: Kosovo je srdcom Srbska, kričali demonštranti
Demonštranti sa stretli na Hlavnom námestí, neskôr sa presunuli pred prezidentský palác. Na zhromaždenie dohliadali policajné hliadky so psami.
Demonštrácie, na ktorých sa zúčastňovali sympatizanti Slovenskej pospolitosti, aj v minulosti pozorne sledovala polícia. Napríklad v roku 2005 stretnutie členov pospolitosti v Modre policajti rozohnali. O rok neskôr Najvyšší súd zrušil stranu s rovnakým názvom, pretože jej stanovy boli v rozpore s ústavou. Slovenská pospolitosť pôsobí naďalej ako občianske združenie, v minulosti sa napríklad opakovane pozitívne vyjadrovala o existencii vojnového slovenského štátu. VIDEO: Čarnogurský prišiel na demonštráciu, na ktorú pozývala aj Slovenská pospolitosť
VIDEO: Silvia Pňačková
Vyhlásenie samostatného Kosova nepodporila na Slovensku ani väčšina parlamentných strán. Najmä predstavitelia koalície kritizovali, že napríklad Spojené štáty Kosovo uznali napriek tomu, že s jeho osamostatnením nesúhlasili Srbi. Srbsko pri tom považuje územie Kosova za historickú súčasť svojho štátu.