PREŠOV 6. marca (SITA) – Gréckokatolícka diecézna charita v Prešove pripravuje 14 klientov so zrakovým a sluchovým postihnutím na uplatnenie sa na otvorenom trhu práce. Znamená to, že nejde o zaradenie do chránených dielní, ale cieľom projektu je vrátiť klientov do bežného života. Ide o ľudí v produktívnom veku, od čerstvých absolventov škôl až po dlhodobo nezamestnaných päťdesiatnikov. V skupine je päť nepočujúcich a deväť nevidiacich ľudí, väčšina z nich stratila niektorý z dôležitých zmyslov už počas života. Charita uspela v grantovom programe Hľadáme ďalší zmysel – pre zamestnanie u Nadácie Pontis, ktorá podporila projekt sumou 290 tis. Sk. Ako informoval na dnešnej tlačovej besede zástupca riaditeľa Gréckokatolíckej diecéznej charity v Prešove Eduard Malatínec, projekt nazvali Chýba nám jeden zmysel, no nechýba nám chuť zamestnať sa. Realizujú ho prostredníctvom svojej Agentúry podporovaného zamestnávania a úzko spolupracujú a využívajú techniku Asociácie nepočujúcich a Únie nevidiacich a slabozrakých v krajských strediskách v Prešove.
Projekt sa začal v marci a potrvá do konca októbra. Klienti za osem mesiacov absolvujú tri okruhy kurzov zameraných na ovládanie počítača, získanie sociálno-komunikačných zručností a kariérne poradenstvo. Počítačové kurzy budú absolvovať v priestoroch únie a asociácie, teoretické kurzy v charitnom Centre terénnych služieb. Získané financie použijú na zaplatenie lektorov a prenajatie priestorov, spolufinancovanie projektu nebude potrebné.
Ako informovala vedúca Agentúry podporovaného zamestnávania Helena Bujnovská, s každým klientom musia pracovať individuálne. Nevidiaci, ktorí stratili zrak počas života a pracovali niekedy s počítačom, musia zvládnuť nové zručnosti. Neznamená to však, že sa musia rekvalifikovať na masérov či ladičov klavírov. Nedokážu síce pracovať s myšou, lebo nevidia na kurzor, ale vďaka projektu sa naučia používať klávesnicové skratky a využívať počítač s hlasom. Ako uviedla terapeutka a sociálna pracovníčka z Únie nevidiacich a slabozrakých Eva Magdziaková, toto je cesta, ako nevidiacim otvoriť voľný trh práce, prípadne im vrátiť späť ich pôvodné zamestnanie. Rovnako aj u nepočujúcich sú počítačové kurzy vedené tak, aby sa frekventanti naučili pracovať s internetom, počítač využívali pri hľadaní práce a doplnili si svoje vedomosti o nové počítačové programy. Do projektu boli zaradení ľudia z okresu Prešov, je medzi nimi šesť žien a osem mužov.