BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Na Slovensku chýba zákon o dobrovoľníctve. Myslí si to občianske združenie C.A.R.D.O, ktoré na dnes ziniciovalo prvé stretnutie pracovnej skupiny dobrovoľníckych organizácií a právnych expertov.
Ako spresnila projektová manažérka z C.A.R.D.O Alžbeta Mračková, majú niekoľko dôvodov na to, aby takýto zákon na Slovensku existoval. Jedným z nich je, že dobrovoľník v žiadnej právnej úprave na Slovensku nie je definovaný. Znamená to, že mnohí ľudia nevedia, kto je dobrovoľníkom, ako pracuje a či vôbec dobrovoľníci, ktorí vo voľnom čase pracujú bez nároku na odmenu, existujú.
"Takisto máme pocit, že tu nie je dostatočná prestíž dobrovoľníctva, ktorá by tento zákon alebo status dobrovoľníka mohla vyzdvihnúť," dodala Mračková. Nutnosť zákona o dobrovoľníctve vznikla aj z úvahy, že dobrovoľníci na Slovensku majú často práva a povinnosti, avšak chýba zazmluvnenie ich vzťahov, ako napríklad poistenie zodpovednosti za škodu.
Mnohí dobrovoľníci pracujúci v slovenských organizáciách podľa Mračkovej nie sú poistení. "Čo ak sa im niečo stane? To bola tiež jedna z otázok, ktorej sme sa na dnešnom stretnutí venovali," povedala. Ďalšou témou boli náhrady nákladov. Ako informovala Mračková, dobrovoľníkom, hoci pracujú zadarmo, môžu vzniknúť náklady ako je cestovné alebo strava.
Budeme spolupracovať s ďalšími organizáciami na tom, aby sme postupne vytvorili prvý návrh zákona v spolupráci s právnikmi 1. Slovenského neziskového servisného centra, ktorí sa problematike neziskového sektora venujú, tvrdí Mračková. Ako uviedla, zatiaľ na prekážky nenarazili. "Na tie sme narazili v roku 2002, keď mal vzniknúť Zákonník neziskového práva, ktorý by zároveň obsahoval aj zákon o dobrovoľníctve." Spresnila, že vtedy sa predstavitelia neziskového sektora "akosi nevedeli dohodnúť". Teraz je to podľa jej slov iné. "Posunuli sme sa, nejdeme riešiť zákonník, ale samostatný zákon alebo právnu úpravu. Dúfam, že je to na dobrej ceste," dodala. Zároveň uviedla, že ambíciou zákona nemá byť pre dobrovoľnícke organizácie príťaž, ale prínos.
Na stretnutí sa zúčastnilo 15 dobrovoľníckych organizácií, ktoré pracujú na lokálnej, celoslovenskej či medzinárodnej úrovni. Okrem C.A.R.D.O. napríklad organizácia Slovenského výboru UNICEF, Greenpeace, DOMKA, Klub detskej nádeje a podobne.
Združenie C.A.R.D.O spravuje od mája minulého roka portál www.dobrovolnictvo.sk. Podľa Mračkovej je tu zaregistrovaných okolo 90 organizácií, medzi ktorými robili prieskum, koľko dobrovoľníkov pracovalo v ich organizáciách. Na základe vyplnených dotazníkov z 29 organizácií vyplynulo, že na Slovensku minulý rok pracovalo približne 25-tisíc dobrovoľníkov. Štatistika hovorí aj o tom, že až 70 percent dobrovoľníkov na Slovensku tvoria mladí ľudia do 30 rokov. Zvyšných 30 percent tvoria seniori alebo stredná veková kategória. Väčšinou sú to ženy. V porovnaní s dobrovoľníctvom v susedných krajinách Mračková uviedla, že o našich dobrovoľníkoch možno veľa nevieme, pretože tu neexistuje organizácia, ktorá by v oblasti dobrovoľníctva robila výskumy. Zhodnotila však, že v porovnaní so susednými štátmi sme "pozadu". Dobrovoľník na Slovensku podľa nej nemá podporu zo strany štátu alebo samosprávy. "S otvorenými ústami pozeráme na to, ako to funguje v zahraničí," skonštatovala.
Základnou motiváciou každého dobrovoľníka je potreba zmysluplnej práce. Môžu to byť aj len dve hodiny týždenne, ktoré sa nakoniec ani nedajú zaplatiť, povedala Mračková. "My ich môžeme ďalej motivovať tým, že sa o nich staráme," dodala. Ponúkame im supervíziu, stálu podporu a psychológa, ktorý sa im raz za mesiac venuje a porozpráva sa s nimi, máme koncoročné vianočné večierky, ideme na výlet alebo ich pošleme na stáž, pokiaľ na to máme. Snažíme sa ich zaškoliť a vzdelávať, spresnila Mračková.