Bratislava 6. marca (TASR) - Mladí ľudia zo Slovenska budú v budúcnosti viesť krajinu a preto je veľmi dôležité, aby už dnes rozmýšľali o veciach dôležitých pre budúcnosť Európy. Členstvo Turecka v Európskej únii je pritom dôležité pre budúcnosť starého kontinentu. Uviedla to dnes pre TASR po konferencii o európskej budúcnosti Turecka na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave Gaye Eslen Özerkanová z Centra pre štúdium ekonómie a zahraničnej politiky (EDAM) v Istanbule.
Turecko s jeho 70 miliónmi obyvateľov je prevažne moslimská, avšak sekulárna a demokratická krajina, čím je jedinečná, pripomenula Özerkanová. Populácia krajiny je veľmi mladá, 20 miliónov ľudí je mladších ako 16 rokov a 35 miliónov má menej ako 35 rokov. Preto Turecko kladie veľký dôraz na ich vzdelávanie. Je to však tiež šiesta najväčšia ekonomika Európy a po prípadnom vstupe do EÚ by sa stala najväčšou krajinou únie, s ktorou má od roku 1996 spoločnú colnú úniu.
V súvislosti s problémami, ktoré brzdia prístupové rokovania Turecka (napríklad oázka Cypru), generálna tajomníčka EDAM vysvetlila, že tzv. privilegované partnerstvo s EÚ namiesto plného členstva je pre Turecko neprijateľné. Turecká spoločnosť je veľmi dynamická, prístupové rokovania priniesli urýchlenie politických a ekonomických reforiem, ochladenie vzťahov s EÚ by ich však spomalilo.
Tomáš Zálešák z Katedry politológie Trnavskej univerzity zdôraznil, že "nie je celkom morálny postoj zo strany nedávno pristúpených krajín (k EÚ), ktoré majú určitú skúsenosť s aproximáciou... do EÚ, aby teraz kričali, zatvorte úniu na sedem zámkov a nikoho viac sem nepúšťajte". Upozornil, že hlavným zdrojom jeho skepticizmu dnes nie je vôľa Turecka spĺňať požiadavky EÚ, ale pochybnosti EÚ absorbovať nových, veľkých členov, čo je práve problém integrácie Turecka.
Vysoké očakávania EÚ aj pristupujúcich krajín, ak nebudú splnené, povedú podľa Zálešáka k frustrácii, ktorá plodí radikalizáciu. V tureckom prostredí to môže znamenať radikálny islamizmus. Je podľa neho nelegitímne vodiť Turkov za nos, neustále stupňovať a meniť požiadavky voči nim a frustrovať ich očakávania.
Je dôležité, aby komunikácia EÚ s Tureckom nebola prerušená, aby Turecko zostalo funkčným a cenným členom NATO, je potrebné, aby Turecko pokračovalo v reformách, a to nielen kvôli vstupu do EÚ, aby sa EÚ stala menej byrokratickou a flexibilnejšou, ak chce ďalej integrovať nových, kultúrne odlišných a veľkých členov.
V tejto súvislosti slovenský politológ odporučil prijať "novú cestnú mapu pre Turecko, ktorá bude detailnejšia... dlhšia, ale bezpečnejšia".
Tretí z rečníkov, Peter Zsapka zo Zastúpenia Európskej komisie v SR, podrobne rozobral prístupový proces Turecka vrátane jeho problémov.
Prvá z cyklu konferencií na tému Budúcnosť Európy sa uskutočnila pod patronátom medzinárodnej mládežníckej organizácie pôsobiacej na Slovensku JEF Slovakia a Euroatlantického centra v Bratislave.