Bratislava 7. marca (TASR) - Najvyšší predstavitelia Rady Európy (RE) vyzvali na pokračovanie boja proti násiliu na ženách, ktoré predstavuje jedno z najčastejších porušení ľudských práv. K tomuto vyhláseniu sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8.3.) pridali minister zahraničných vecí SR a predseda Výboru ministrov RE Ján Kubiš, predsedu Parlamentného zhromaždenia RE Lluis Maria de Puiga, generálny tajomník RE Terry Davis a predsedu Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Halvdana Skard.
"Sme rozhodnutí ukončiť mlčanie a ľahostajnosť, ktoré drží tak veľa žien v Európe uväznených v hrôzach každodenného násilia, izolácie a beznádeji. Prijatie zákonov a opatrení je dôležité, ale to nestačí," píše sa v spoločnom vyhlásení. Obetiam násilia musíme poskytnúť konkrétnu, efektívnu, okamžitú a komplexnú pomoc bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú a kedy pomoc potrebujú, zhodujú sa predstavitelia RE.
"Z tohto dôvodu vyzývame členské krajiny RE na urýchlenie implementácie štandardov RE v oblasti boja proti násiliu na ženách prijatých Výborom ministrov RE v novembri 2007," apelujú. Ako sa ďalej píše v stanovisku, uplatňovanie štandardov môže prispieť k skutočnej, okamžitej a pozitívnej zmene v životoch obetí násilia. Toto je zároveň jeden z cieľov kampane rady nazvanej Zastavme násilie na ženách, ktorá potrvá do júna 2008.
Cieľom kampane je zvýšenie povedomia o rodovo podmienenom násilí, podpora novej legislatívy a praktických krokov na ich zastavenie. Ako vyplýva z národných štúdií, 20 až 25 percent žien zažilo fyzické násilie minimálne jedenkrát za život a viac ako 10 percent žien bolo obeťou sexuálneho násilia.
Zo správ tiež vyplýva, že najviac násilných skutkov proti ženám spáchali muži z ich najbližšieho rodinného prostredia, to znamená najčastejšie partneri alebo bývalí partneri. Z celkového počtu žien 12 až 15 percent žilo vo vzťahu s násilníkom už po dosiahnutí veku 16 rokov.
TASR informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.