BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Na boj proti násiliu na ženách, ktoré predstavuje jedno z najčastejších porušení ľudských práv, vyzývajú pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa žien predstavitelia Rady Európy (RE). "Sme rozhodnutí ukončiť mlčanie a ľahostajnosť, ktoré drží tak veľa žien v Európe uväznených v hrôzach každodenného násilia, izolácie a beznádeje," hovorí sa v úvode vyhlásenia ministra zahraničných vecí SR a predsedu Výboru ministrov RE Jána Kubiša, predsedu Parlamentného zhromaždenia RE Luisa Mariu de Puiga, generálneho tajomníka RE Terryho Davisa a predsedu Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Halvdana Skardu. Predstavitelia RE - medzivládnej organizácie, ktorá sa venuje všetkým závažným otázkam európskej spoločnosti s výnimkou vojenskej obrany - zdôrazňujú, že len prijatie zákonov na ochranu žien nestačí. "Obetiam násilia musíme poskytnúť konkrétnu, efektívnu, okamžitú a komplexnú pomoc bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú a kedy pomoc potrebujú." Členské štáty RE preto vyzývajú na naplnenie štandardov v boji proti násiliu na ženách, ktoré prijal Výbor ministrov RE v novembri 2007.
V Odporúčaní o štandardoch a mechanizmoch rodovej rovnosti Výboru ministrov RE sa okrem iného pre úspešný boj proti násiliu na ženách odporúčajú preventívne opatrenia pre možné obete a možných páchateľov násilia na ženách, informačné kampane o násilí na ženách, ale aj zriaďovanie služieb na podporu obetí, napríklad krízových centier. Zákonmi by sa malo predchádzať násiliu na ženách, zároveň by mali zaistiť ochranu jeho obetí a potrestanie páchateľov a ochranu proti represii ak ženy udajú násilníka. Uplatňovanie štandardov môže podľa predstaviteľov RE prispieť k skutočnej, okamžitej a pozitívnej zmene v životoch obetí násilia. Toto je zároveň jeden z cieľov kampane Rady Európy Zastavme násilie na ženách, ktorá potrvá do júna 2008.
Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o rodovo podmienenom násilí a podporovať novú legislatívu a praktické kroky na jeho zastavenie. Ako vyplýva z národných štúdií, 20 až 25 percent žien zažilo fyzické násilie minimálne jedenkrát za život a viac ako 10 percent žien bolo obeťou sexuálneho násilia. Správy tiež ukazujú, že najviac násilných skutkov proti ženám spáchali muži z ich najbližšej rodiny - partneri alebo bývalí partneri.
Agentúre SITA poskytol vyhlásenie hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.