BANSKÁ ŠTIAVNICA - Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici v nasledujúcich štyroch rokoch zreštauruje 46 unikátnych exponátov, vybuduje reštaurátorskú dielňu pre listiny a zrekonštruuje depozitné a výstavné miestnosti. Potrebných 482.000 eur (15,6 miliónov korún) získalo múzeum najmä z Nórska, Islandu a Lichtenštajnska prostredníctvom fondov. Novinárov o tom dnes informoval riaditeľ múzea Jozef Labuda.
"Z týchto peňazí bude okrem iného zreštaurovaný aj jeden z najvzácnejších exponátov múzea, drevená plastika Svätá Barbora zo začiatku 16. storočia," povedal Labuda. Okrem nej sa dočká obnovy aj deväť obrazov a 36 kamenných prvkov z 15. až 18. storočia. Podľa manažéra celého projektu Michala Pálku budú reštaurátori niektoré kusy renovovať priamo na mieste, pretože sú súčasťou väčších objektov. Takto bude obnovený napríklad aj najstarší exponát, kamenná krstiteľnica z 13. storočia.
Slovenské banské múzeum vzniklo v roku 1967 po spojení Mestského múzea a Štátneho banského múzea. Od roku 1999 patrí pod ministerstvo životného prostredia. V svojich depozitároch má okolo 90.000 zbierkových predmetov súvisiacich najmä s históriou mesta a baníctva. Banská Štiavnica bola do 19. storočia centrom uhorského baníctva. Aj vďaka banským pamiatkam sa mesto dostalo do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Podľa Labudu múzeum v posledných rokoch dávalo na zakonzervovanie a reštaurovanie exponátov 40.000 až 50.000 korún. Náročnejšie investície si však zo svojich prostriedkov nemohlo dovoliť. Iba zreštaurovanie plastiky svätej Barbory bude stáť 250.000 korún.
Projekt bude mať pokračovanie aj v ďalších rokoch. Presklená dielňa, v ktorej by mali už od tohto leta odborníci ošetrovať vzácne papierové exponáty, zostane v múzeu natrvalo. Nebude slúžiť iba múzeu, ale celému strednému Slovensku, uviedol Pálka. Knihy, dekréty, banské mapy tu zbavia mikroorganizmov, vyčistia a obnovia ich pôvodný vzhľad. Aby sa ošetrené exponáty vplyvom vlhkosti a zmien teplôt znova neničili, zrekonštruujú v Štiavnici aj depozitáre.