Banská Bystrica 7. marca (TASR) - Nesúhlas s postavením pamätníka bývalému šéfovi Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi v jeho rodnom meste, v Banskej Bystrici, vyjadrilo vyše 2500 ľudí. Hárky s ich podpismi proti tomuto zámeru, ktorý koncom minulého roku odsúhlasila väčšina poslancov banskobystrického Mestského zastupiteľstva (MsZ), odovzdali dnes primátorovi mesta pod Urpínom Ivanovi Saktorovi organizátori petičnej akcie proti postaveniu spomínaného pamätníka. Petičnú akciu proti pamätníku, pôvodne mal stáť v parčíku pri Štátnej opere neďaleko hlavného banskobystrického Námestia SNP, začal Okresný výbor KSS v Banskej Bystrici organizovať od 10. januára.
"Primátor Ivan Saktor petičné hárky prevzal a organizátorov petície ubezpečil, že bude o tom informovať poslancov na najbližšom zasadaní zastupiteľstva 27. marca. Keďže pod petíciu sa podpísalo vyše 2500 ľudí, určite sa ňou bude zastupiteľstvo zaoberať a prijme konečné rozhodnutie," uviedla pre TASR hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová.
Nesúhlas s rozhodnutím umiestniť pomník Langošovi na spomínanom exponovanom mieste blízko centra mesta adresovali komunisti listom primátorovi Saktorovi už začiatkom novembra minulého roku. Petíciou chceli vyjadriť protest a rozhorčenie proti umiestneniu pomníka na mieste, kde ešte donedávna stál pomník Lacovi Novomeskému, významnej osobnosti SNP, básnika, publicistu a spisovateľa. Jeho bustu odcudzil neznámy páchateľ a ostal tam len mramorový podstavec s menom Laco Novomestský.
Zámer postaviť tam pamätník Langošovi považujú komunisti za neetický a znevažujúci Novomeského, osobnosť priamo spätú s povstaleckou históriou Banskej Bystrice. Žiadali preto zachovať súčasné pietne miesto Novomestskému pre budúce generácie, čo sa im aj podarilo. Poslanci totiž zmenili pôvodný názor a začiatkom tohtoročného februára odsúhlasili postaviť pamätník Langošovi na inom mieste.
"Za úspech považujeme už aj to, že pamätník bude inde a nie tam, kde je vyhradené miesto pre Novomeského. Tiež to, že sme zabránili likvidácii pamätníka Novomeskému a upozornili Banskobystričanov na neefektívne vynakladanie finančných prostriedkov z rozpočtu mesta," uviedla pre TASR predsedníčka petičného výboru Viera Klimentová.
Dodala, že rozhorčenie organizátorov petície spôsobilo aj uznesenie MsZ, ktoré pri zmene rozpočtu mesta na rok 2007 presunulo z položky nakladanie s odpadmi jarné a letné čistenie miestnych komunikácií 40 tisíc korún na obstaranie ideového návrhu sochy (reliéfu) venovanej pamiatke Langoša. Vrcholom však bolo ďalšie uznesenie MsZ, ktoré presunulo z položky príspevok na bežné výdavky PKO sumu 250 tisíc korún do položky údržba pamiatkových objektov, hroby, pomníky, pamätné tabule, sochy, busty. Tieto peniaze sa majú použiť na zhotovenie pomníka Langošovi, konštatovala Klimentová.
Spomínané sumy spolu s odmenou 15 tisíc korún pre víťaza súťaže návrhu na zhotovenie spomínaného pomníka už presiahli 300 tisíc korún. Jána Langoša nielen komunisti nepovažujú za hodného úcty a pocty vybudovaním pomníka na úkor účelnejšieho a prospešnejšieho využitia finančných prostriedkov mesta, dodala Klimentová.
Vyhlásenie verejnej súťaže iniciovala skupina poslancov MsZ, pomník má pripomínať osobnosť a odkaz Jána Langoša (nar. v 1946), banskobystrického rodáka, slovenského politika a zakladateľa Ústavu pamäti národa.
K nehode, pri ktorej Langoš utrpel smrteľné zranenia, došlo 15. júna 2006 ráno o pol ôsmej medzi Drieňovcom a Turňou nad Bodvou na východnom Slovensku. Osobné auto Škoda Octavia, v ktorom sa viezol, tam narazilo do multikáry, Langoš zahynul na mieste zrážky.
mb vs