Bratislava 7. marca (TASR) - Azda najzáhadnejšou z kníh, o ktorej legenda hovorí, že je dielom samotného diabla, je rukopis z 13. storočia. Pochádza z Čiech a je známa pod latinským názvom Codex gigas (Obrovská kniha).
Odborníci sa zhodujú, že "Diablova kniha", ako ju často nazývajú, je jednou z najväčších jestvujúcich kníh. Je skoro meter vysoká, pol metra široká a váži vyše 75 kg. V stredovekých knihách sa zväčša k autorovi nedopátrame, výnimkou nie je ani "Diablova kniha". Autor ostal v anonymite, ale grafológovia sa zhodli, že jeho písmo je výnimočne vyrovnané. Napísanie knihy muselo podľa výskumov trvať viac ako dve dekády, úhľadnosť písma však na čitateľa pôsobí tak, akoby bola stvorená v jednom okamihu.
Unikátny je aj obsah rukopisu. Okrem Starého, Nového zákona, Kosmovej kroniky českej a iných vedomostí sa v ňom nachádzajú aj zaklínacie formuly proti chorobám, záhadné symboly a diablovo vyobrazenie. Je zviazaná v drevených doskách a potiahnutá bledou kožou. Na ozdobných kovaniach v rohoch vidíme dva gryfy - mýtické vtáky - ktoré boli v ranom kresťanstve symbolom znovuzrodenia.
Podľa legendy žil v kláštore pri Chrudimi mních, ktorý zhrešil. Keďže sa chcel vyhnúť trestu, zaprisahal sa, že napíše za jedinú noc najväčšiu knihu, obsahujúcu všetky vedomosti sveta. O polnoci si uvedomil, že úlohu nemôže zvládnuť, a preto podľa legendy zapredal svoju dušu diablovi. Ten za neho celé veľdielo spísal a mních z vďaky pridal jeho obrázok. Aj napriek svojmu obsahu rukopis nikdy nebol cirkvou zatratený a stal sa predmetom rozsiahlych štúdií mnohých mníchov.
Slovenské naj
Najstaršia rukou písaná latinská kniha na Slovensku je Nitriansky kódex z prelomu 11. a 12. storočia.
Jednou z prvých kníhtlačiarní na Slovensku bola Dadanova tlačiareň v Žiline. Fungovala od roku 1665 a Ján Dadan sa tak stal prvým známym tlačiarom v Žiline.
Prvý preklad Biblie na Slovensku do vtedajšej slovenčiny vznikol v Červenom Kláštore v Pieninách na východnom Slovensku. Mních Romuald Hadbavný na ňom pracoval od roku 1744.
Prvým slovenským románom je René mláďenca príhoďi a skúsenosťi od Jozefa Ignáca Bajzu. Kniha vyšla v roku 1783 v Bratislave.
Prvú slovenskú verejnú knižnicu otvorili v roku 1829 v Liptovskom Svätom Mikuláši.
Prvé slovenské kníhkupectvo založil v roku 1856 v Banskej Bystrici kníhkupec a vydavateľ Eugen Krčméry.
Najstaršou a najväčšou knižnicou na Slovensku je Univerzitná knižnica v Bratislave. V súčasnosti jej knižničný fond predstavuje viac ako 2,3 milióna knižničných jednotiek.
Knižnica na pláži či v metre, môžete sa aj vyzliecť
"Diablovu knihu" v nej nenájdete, no môžete si z nej na netradičnom mieste vypožičať knihy, časopisy či dennú tlač. Knižnicu na pláži zrealizovali na preslávenej portugalskej pláži v prístavnom mestečku Pavoa de Varzim. Opaľujúci sa teda môžu od roku 2005 popri ničnerobení aj vzdelávať. Okrem požičiavania kníh sa v priestoroch plážovej knižnice usporadúvajú koncerty a iné kultúrne podujatia.
Knihy sa čitateľom snažili priblížiť aj v španielskom Madride. Knižnice obyvatelia španielskeho mesta však nenájdu na pláži, ale priamo v podchodoch metra. Čitatelia si knihu môžu požičať v deviatich knižniciach pod jedinou podmienkou, že ju vrátia do tridsiatich dní. Nápad originálneho umiestnenia knižníc putoval až z juhoamerického Čile.
Američania s inovatívnymi metódami prilákania čitateľov zašli ďalej a založili knižnicu pre nudistov. Podľa zakladateľov bol jej vznik podmienený snahou o zachovanie kultúry nudistického hnutia. Návštevníci môžu už od roku 1979 študovať materiály týkajúce sa nudistov a, samozrejme, môžu byť pri tom nahí. Keďže sa knižnica nachádza v teplom podnebí americkej Floridy, nahota je, aj napriek klimatizovanému priestoru, v tomto prípade skôr nutnosťou.
Aj na Slovensku sa knižnice snažia priblížiť čitateľskej verejnosti. Od 10. do 16. marca bude prebiehať týždeň slovenských knižníc. Ťahúňom akcie je Deň ľudovej rozprávky, medzinárodne etablovanou akciou je Noc s Andersenom.
Kolekciu stovky kníh v projekte Čitáreň 100 kníh Tatra banky mali k dispozícii návštevníci festivalu Hodokvas 2007 v Piešťanoch, kde útulný stanový priestor fungoval ako skutočná knižničná čitáreň. Ktokoľvek si tu mohol požičať knihu a v hluku festivalových atrakcií nájsť tiché miesto na zážitok z čítania.
nav pa