Bratislava 8. marca (TASR) - Obvodný úrad (OÚ) v Bratislave má posudky na päť lodí, ktoré boli zhabané bývalému šéfovi skrachovaných nebankových subjektov Vladimírovi Frunimu. Súdny znalec v odbore lode a plavidlá doručil posudky na OÚ 6. marca.
Prednosta OÚ Otto Galis pre TASR uviedol, že ponuky na predaj zhabaných lodí a áut s fotografiami by sa mohli na internetovej stránke OÚ objaviť približne koncom marca pri dodržaní zákonných lehôt. Správcom zhabaného majetku je OÚ v Bratislave na základe rozhodnutia Špeciálneho súdu SR.
Ceny dvoch menších lodí sa pohybujú okolo 180 000 - 190 000 korún a ďalšia, tretia loď, ktorá je tiež v Bratislave, má cenu približne 500 000 korún, povedal pre TASR Galis. Jedna z dvoch lodí v Chorvátsku má hodnotu okolo 500 000 korún a druhá, najväčšia loď, má hodnotu tri a pol milióna korún. Posudky stanovujú ceny primerané stavu lodí, ktoré sú značne zdevastované a v zlom technickom stave.
Súdno-znalecký posudok uvádza aj predpoklad, že aj počas prevádzky lodí po ich oprave sa môžu vyskytnúť niektoré skryté závady, ktoré sa nedali identifikovať pri posudku, spomenul prednosta tú časť odborného posudku, ktorá je pre neho najpodstatnejšia.
Aj keby sme hneď predali štyri z celého balíka piatich lodí, a to by ich musel niekto naozaj kúpiť podľa znaleckého posudku, tak to nepokryje všetky náklady, ktoré nás dodnes stála procedúra s loďami, vysvetlil Galis. Prednosta ocenil dlhodobé skúsenosti súdneho znalca, ktorý vyhotovil posudky pre lode, lebo OÚ k nim nemal nadobúdací doklad ani technické preukazy.
Podľa Galisa by mali byť v krátkom čase hotové posudky aj na zhabané autá. Pripomenul, že ide o dlhodobo nepoužívané vozidlá, ktorých prevádzka je veľmi náročná, pretože majú veľkú spotrebu benzínu. Bratislavský OÚ sa bude snažiť, aby naraz zverejnil ceny zhabaných lodí a áut.
Majetok po Frunim dopravili na Slovensko minulý rok v dvoch transportoch, 30. novembra to boli dve motorové vozidlá, motorový čln, dva počítače a tri telefóny, a koncom roka 6. decembra dva motorové člny.
Pri krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Od roku 1997 do 4. februára 2002 uzatvorili spoločnosti vyše 850 000 zmlúv a výška vkladov bola takmer 63 miliárd korún. Špeciálny súd SR odsúdil Fruniho na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.