TRNAVA. Prezídium SDKÚ-DS sa rozhodlo dať návrh na vylúčenie a pozbaviť práv člena 14 signatárov výzvy Nastal čas na zmenu. Oznámil to predseda strany Mikuláš Dzurinda vo večerných hodinách po skončení zasadnutia prezídia. To rokovalo následne po skončení zasadnutia Ústrednej rady SDKÚ-DS v Trnave. Medzi vylúčenými je aj poslanec Martin Kuruc.
"Signatári flagrantným spôsobom porušili stanovy a vnútrostranícke uznesenia," konštatoval Dzurinda na stretnutí s novinármi. Dodal, že po sedem hodín trvajúcej diskusii nezaznela zo strany bratislavskej skupiny podpísanej pod výzvou žiadna personálna, politická ani obsahová alternatíva. Predseda strany uviedol, že na ústrednej rade ponúkol svoju funkciu, ak bratislavská skupina dá konkrétne meno svojho kandidáta na jeho nástupcu ."Nestalo sa tak, so žiadnym menom nevyšli," povedal, hoci bol pripravený v takom prípade zvolať kongres.
VIDEO: Dzurinda a Mikloš vysvetľujú zbavenie členstva
Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša spúšťacím mechanizmom konfliktu bolo podieľanie sa na vytváraní provládnych zamestnávateľských zväzov Dopravným podnikom mesta Bratislavy, ktorému šéfuje Zahradník. Podľa neho je otázne, akú by strana dokázala ponúknuť alternatívu, ak jej významná časť kolaborovala s Robertom Ficom. Konanie v súvislosti s dopravným podnikom bolo podľa Dzurindu v príkrom rozpore s generálnou líniou strany.
Ešte pred prezídiom sa vnútrostraníckymi problémami osem hodín zaoberala Ústredná rada SDKÚ-DS. Podľa Dzurindu na nej nezaznel žiadny personálny, obsahový, alebo politický návrh na zmenu politiky strany, aj keď výzva bratislavských funkcionárov nesie názov „Nastal čas na zmenu“. Dzurinda signatárom ponúkol dohodu, že ak povedia meno svojho kandidáta na predsedu strany , kandidát bude s nomináciou súhlasiť, tak zvolá mimoriadny kongres strany, ak by s tým súhlasila nadpolovičná väčšina členov Ústrednej rady. Tá na koniec konštatovala, že signatári hrubo porušili Stanovy.
VIDEO: Situácia pred prezídiom SDKÚ. Liška vysvetľuje, prečo nepodporil kritikov
Po odhlasovaní o porušení stanov v ústrednej rade pomerom hlasov 87 za, 20 proti, 4 sa zdržali, zasadlo prezídium. Na návrh predsedu Dzurindu odhlasovali návrh na vylúčenie pomerom 16 za, 1 proti - samotný predseda bratislavskej krajskej organizácie Valentín Mikuš - a jeden sa zdržal - podpredseda Juraj Liška, ktorý pred niekoľkými dňami sám s kritikou vedenia strany vyšiel. Pritom v ústrednej rade hlasoval za.
SDKÚ-DS síce aj v súčasnosti ostáva najsilnejšou opozičnou stranou, podľa februárového prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky Štatistického úradu by však získala len asi 12,5 percenta hlasov. V parlamentných voľbách v roku 2006 ju volilo 18,35 percenta voličov. Naopak, najsilnejšiu vládnu stranu Smer-SD premiéra Roberta Fica podporovalo v rovnakom prieskume 45 percent ľudí.Dzurinda poľa Zahradníka spáchal masovú politickú popravu
Bratislavskí signatári výzvy Nastal čas na zmenu sú šokovaní z dnešného pozastavenia členských práv a odporúčania Prezídia SDKÚ-DS na ich vylúčenie zo strany. "Predseda strany SDKÚ-DS spáchal najmasovejšiu popravu vnútrostraníckych kritikov, akú si kto dovolil urobiť po roku 1989," uviedol jeden zo signatárov výzvy a predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava Branislav Zahradník. Dnešný krok prezídia nazval exkomunikáciou.
Martin Kuruc, poslanec Národnej rady SR, ktorého sa rozhodnutie týka tiež, si ho vysvetľuje ako snahu umlčať potenciálnych kritikov z iných regiónov. "Boja sa diskusie, takýmto spôsobom chceli aby sa ostatní členovia zľakli, že by ich stihol podobný osud, ak by tiež chceli otvoriť diskusiu," povedal po rozhodnutí prezídia Kuruc pre TASR.
O svojom ďalšom pôsobení v parlamente a v poslaneckom klube strany špekulovať nechcel. "Je pravda, že neviem ako stanovy riešia takúto situáciu. Stále som členom SDKÚ-DS, ktorý je ex offo člen poslaneckého klubu, aj keď všetky členské práva mám pozastavené," uviedol s dodatkom, že o všetkom bude premýšľať, až keď sa dobre vyspí.
Valentín Mikuš v reakcii pre TASR uviedol, že po uznesení prezídia sa považuje v súčasnosti za bývalého bratislavského krajského lídra SDKÚ-DS a šéfa poslaneckého klubu v bratislavskom mestskom zastupiteľstve.
"V politike budem pokračovať ako mestský, miestny aj župný poslanec, zvolili ma priamo občania," uviedol Mikuš. Vyhlásenie Nastal čas na zmenu, ktoré prijalo 5. marca predsedníctvo krajskej organizácie strany, podporilo podľa Mikušových slov 160 členov SDKÚ-DS v bratislavskom regióne.
Iniciátor nespokojnosti v strane Juraj Liška, ktorý sa dnes pri hlasovaní v prezídiu zdržal, podčiarkol, že napriek jeho výzve na diskusiu o výmene vedenia je potrebné rešpektovať uznesenia vrcholných orgánov strany. Keďže platí rozhodnutie o nevyjadrovaní sa pre médiá, odmietol dnešné udalosti komentovať.
Ak by Súd SDKÚ-DS rozhodol o vylúčení všetkých signatárov výzvy, znamenalo by to, že poslanec sa po Petrovi Gaburovi (vylúčili ho z poslaneckého klubu KDH) a Tiborovi Mikušovi (opustil ĽS-HZDS) stal tretím nezávislým poslancom v aktuálnom volebnom období. Bez otrasov by nezostali ani pozície na komunálnej úrovni. Výzvu podpísali aj dvaja námestníci primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského - Milan Cílek a Tomáš Korček. V prípade vylúčenia zo strany by im hrozilo, že o svoje miesta prídu. Nezávislým politikom by sa stal aj starosta bratislavského Starého Mesta Andrej Petrek.
Stranícky súd podľa Mikuša potvrdí vylúčenie kritikov Dzurindu
Vylúčenie štrnástich kritikov vedenia opozičnej SDKÚ-DS s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí aj stranícky súd. Jeden z potrestaných bratislavských regionálnych politikov Valentín Mikuš ČTK povedal, že očakáva len formálne potvrdenie rozhodnutia, ktoré presadil jej líder Mikuláš Dzurinda. Predseda SDKÚ-DS navrhol trest niekoľko dní po tom, ako nespokojní členovia strany zverejnili svoje výhrady voči smerovaniu strany.
"Predpokladám, že scenár, ktorý bol na rade, bude pokračovať," povedal ČTK Mikuš, ktorý viedol bratislavský regionálny zväz SDKÚ-DS. Rozhodnutie prezídia strany o vylúčení prišlo po niekoľkohodinovom sobotňajšom rokovaní Ústrednej rady, ktorá je druhým najvyšším orgánom SDKÚ-DS. Proti funkcionárom z bratislavského regiónu sa podľa skorších Mikušových vyjadrení postavili zástupcovia ostatných krajov a to sa podľa neho zopakuje aj pri rozhodovaní osemčlenného súdu. "Každý kraj má len jedného zástupcu, takže to bude len formalita," dodal. Mikuš nevedel povedať, kedy stranícky súd zasadne.
Rada vyslovila podporu Radičovej ako kandidátke na prezidenta
Ústredná rada SDKÚ-DS vyslovila plnú podporu Ivete Radičovej ako kandidátke na prezidentku SR. Ako informoval na tlačovej besede predseda strany Mikuláš Dzurinda, podporu KDH považuje rada za dôležitý krok k budovaniu spoločnej platformy pre prezidentské voľby. SDKÚ-DS sa stotožnila s reakciou Radičovej na požiadavku KDH vyjadriť verejne svoj postoj k ochrane života a podpore rodiny. Vo svojom vyjadrení prejavila úctu k Ústave SR. SDKÚ-DS je presvedčená, že Ústava je vyjadrením súčasných hodnôt občanov pri ochrane ľudského života a hodnôt osobnej zodpovednosti pri ochrane ľudskej dôstojnosti.
VIDEO: SDKÚ podporuje Radičovú
Video: Eugen Korda
"Sme preto presvedčení, že kandidátka na prezidentku osloví občanov, pretože si ctí Ústavu, hodnoty demokracie, ľudskej dôstojnosti, slobody, schopnosti samostatného rozhodovania a univerzálnych ľudských práv," vyhlásil Dzurinda. Doterajšie vyjadrenia Radičovej a aj uznesenie považuje SDKÚ-DS za adekvátnu odpoveď KDH na závery Rady KDH k tejto problematike. Za toto uznesenie hlasovali všetci členovia rady okrem Radičovej, ktorá sa hlasovania zdržala.
"Týmto považujeme odpoveď Radičovej i SDKÚ-DS KDH za uzavretú a nenecháme sa vťahovať do rôznych svetonázorových polemík,“ vyhlásil Dzurinda.
Autor: šif

Beata
Balogová
