BrATISLAVA. Slováci vlani vypili viac vína ako v roku 2006. Celková spotreba tohto alkoholického nápoja stúpla medziročne o štyri percentá na 634.000 hektolitrov. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré ČTK poskytol Zväz výrobcov hrozna a vína. K zvýšeniu spotreby prispel masívny dovoz najmä lacnejších vín zo zahraničia, rastúcej obľube sa však tešili aj slovenské značky.
Slovenskí výrobcovia podľa analytika agentúry Terno pre prieskum trhu Ľubomíra Drahovského v posledných rokoch neťahajú za kratší koniec predovšetkým v konkurencii kvalitnejších vín. Producenti na Slovensku sú spokojní najmä so záujmom spotrebiteľov o kvalitnejšie akostné a prívlastkové vína. "Dopyt dokonca prevyšuje ponuku," poznamenala výkonná riaditeľka zväzu Jaroslava Pátková. S tým súvisí aj rastúca spotreba vína na obyvateľa, ktorá vlani podľa údajov zväzu stúpla na 12,5 litra, čo je najviac za posledných desať rokov.
Podľa Drahovského je za rastúcou obľúbenosťou vína okrem iného aj zmena návykov konzumentov, ktorí čoraz viac preferujú slovenské značky. "Slovenské vína zdvihli svoju popularitu. Spotrebiteľ pochopil, že víno patrí v primeranom množstve k zdravej výžive," myslí si. Domácim producentom sa podľa neho darí aj vďaka tomu, že v posledných rokoch stúpla úroveň ich marketingových aktivít a dokázali osloviť trh rôznymi akciami.
Zo zahraničia sa vlani do krajiny doviezlo 420.000 hektolitrov vína v porovnaní s 416.000 hektolitrami v roku 2006. "Zvyšujúci sa dovoz je spôsobený predovšetkým importom lacného, menej kvalitného vína, ktoré pochádza najmä zo Španielska a Talianska," priblížila Pátková. Vína vyššej kvality z Francúzska, Portugalska a zámoria podľa nej zaberajú asi desatinu trhu akostných vín. Slovenský vývoz vína, ktorý celkovo dosahuje 100.000 až 120.000 hektolitrov ročne, smeruje najmä do susedného Česka.
V súčasnosti sa hrozno na Slovensku pestuje na zhruba 20.000 hektároch vinohradov. Pestovatelia sa obávajú najmä pripravovanej reformy vinohradníctva Európskej únie. Podľa Pátkovej ich však neraz trápia tiež nevysporiadané pozemky pod vinohradmi.