Bratislava 9. marca (TASR) Každých sedem sekúnd pribudne na svete nový pacient zasiahnutý zhubným neurodegeneračným procesom mozgu charakteristickým pre Alzheimerovu chorobu. Aj preto si Slovensko po prvýkrát pripomenie Svetový týždeň mozgu, ktorým chce v dňoch od 10. do 16. marca upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich prevencie. Stane sa tak vďake iniciatíve Nadácie Memory, ktorá pre toto podujatie získala podporu od Hlavného mesta SR Bratislava, Neuroimunologického ústavu SAV a Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti.
Výskumu mozgu na Slovensku sa venuje Neuroimunologický ústav, ktorý sa stal hybnou silou v oblasti neurovied na Slovensku. Jeho riaditeľ Michal Novák opísal v roku 2004 študijný odbor "Neurovedy" a následne ho Ministerstvo školstva SR zaradilo do sústavy študijných odborov.
Nápor na psychický stav človeka sa v súčasnosti stále zvyšuje. Okolité prostredie na nás vytvára tlaky a má určité nároky, ak sa im nedokážeme prispôsobiť, môže dôjsť k narušeniu psychického zdravia. Náš mozog je orgán, ktorý rozhodujúcim spôsobom určuje, ako prežívame jednotlivé životné situácie a ako na ne reagujeme. Schopnosť prispôsobiť sa síce do určitej miery ovplyvňuje okolité prostredie, no každý z nás má geneticky dané hranice adaptability svojej psychiky.
Na Slovensku je približne 50 000 pacientov s Alzheimerovou chorobou. "Naším cieľom je presne identifikovať pôvodcu, ak budeme poznať svojho nepriateľa, tak sa budeme môcť proti nemu brániť," uviedol na tlačovej konferencii k Svetovému týždňu mozgu Michal Novák. "Neurodegeneratívne ochorenia nevieme vyliečiť, ale vieme farmakologicky pribrzdiť ich priebeh," skonštatoval psychiater Ľubomír Vražda. V boji proti tomuto ochoreniu pomáhajú aj cvičenia, ktoré podľa odborníkov spomalia úbytok pamäte a kognitívnych schopností. "Sú to úžasné veci, čo sa dajú cielenou prácou dosiahnuť," skonštatoval Novák.
"Pamäť je dôležitou súčasťou kognitívnych funkcií spolu s myslením, rečou, vizuálno-priestorovou orientáciou a úsudkom," uviedla odborná riaditeľka Centra Memory Mária Čunderlíková. "Primeraná mentálna námaha spôsobí, že mozgové bunky vytvárajú nové výbežky, nové spojenia medzi sebou a doslova rozkvitajú. Funkčne ich udržiava mentálna aktivita. To si však vyžaduje aj isté úsilie," vysvetlila.
Jediným účinným preventívnym prostriedkom proti starnutiu mozgu je pamäťový tréning. Udržiava mozog aktívny a podľa slov Čunderlíkovej pomáha uvoľňovať určité chemické látky, ktoré chránia mozog pred poškodením. Precvičovanie mozgu je podľa nej vhodné a potrebné v každej životnej etape. Takisto u ľudí, ktorí už poruchy pamäte alebo demenciu majú, pretože im pomáha udržať aspoň zachované mentálne schopnosti.