BANSKÁ BYSTRICA . Niekoľko prívržencov prokomunistického Socialistického zväzu mládeže v sobotu v Banskej Bystrici protestovalo proti odtrhnutiu Kosova, ale aj proti zámeru postaviť v meste pamätník rodákovi Jánovi Langošovi.
O niekoľko desiatok metrov ďalej postavili na protest tri ženy, poslankyne mestského zastupiteľstva, drevené kríže s menami obetí komunizmu. Obete, ktoré odvliekli do sovietskych gulagov. Zistiť ich identitu podľa organizátoriek umožnil práve Ústav pamäti národa, ktorý Langoš viedol.
VIDEO - Tri ženy na protest zatĺkli do zeme kríže s menami obetí komunizmu
VIDEO: Ján Krošlák
"Chceli sme si uctiť pamiatku ľudí, ktorí boli obeťami komunistického režimu. Bolo medzi nimi aj množstvo žien. Obetí odvlečených do gulagov bolo viac ako sedem tisíc. Chceme, aby národ pamätal na zločiny, aby sme vedeli, čoho sa máme vyvarovať. Z tohto pohľadu si chceme uctiť aj pamiatku a poďakovať Jánovi Langošovi za to, že dnes týchto ľudí a ich konkrétne príbehy poznáme," povedala Viera Dubačová.
V Banskej Bystrici sa už dávnejšie objavili protesty proti Langošovmu pamätníku z názvom Odkrývanie. Najaktívnejší sú komunisti, ktorí spísali petíciu.
Do diskusie o pamätníku sa mestskí poslanci za Smer a SNS nezapojili. Svoj priestor v mestských Radničných novinách prepustili poslancovi Ľubomírovi Motyčkovi.
"Môj postoj je známy. Som proti až kým Langoša nepreverí čas," vyhlásil Motyčka, ktorý niektoré Langošove aktivity spochybnil.
Langošov pamätník by mal mať podľa návrhu tvar stola s políčkami pre pohyblivé písmená, ktoré vytvárajú jeho krédo: "Ten kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený ju opakovať."
Poslankyňa Dubačová upozornila, že mladí komunisti, ktorí nesúhlasili v sobotu s pamätníkom, môžu protestovať práve vďaka Jánovi Langošovi.
"Je to úžasné, že sa dnes môže slobodne zhromažďovať aj Komunistická strana a nikto ich neprenasleduje. Nie je krásne všetko, čo im Jano Langoš umožnil? Keby boli trošku múdri, tak mu poďakujú, že sa môžu slobodne podpisovať a vykrikovať," reagovala Dubačová.

Beata
Balogová
