Bratislava 10. marca (TASR) - Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS v bratislavskom mestskom zastupiteľstve Valentín Mikuš nesúhlasí s názorom, že bratislavská SDKÚ-DS kolaboruje so stranou Smer-SD. Naopak tvrdí, že ide o boj na všetkých komunálnych úrovniach.
"Kolaboráciu so Smerom si nedáme na svoje plecia zavesiť ako kabát," povedal TASR dnes Mikuš, ktorý je aj generálnym riaditeľom mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu v Bratislave.
Prezídium SDKÚ-DS v sobotu 8. marca pozastavilo výkon členských práv a navrhlo vylúčiť 14 signatárov výzvy Nastal čas na zmenu, ktorú prijalo 5. marca predsedníctvo bratislavského regionálneho zväzu SDKÚ-DS, medzi nimi je aj poslanec Národnej rady SR Martin Kuruc.
Za nepravdivé a zavádzajúce považuje Mikuš slová podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša o kauze v bratislavskom Dopravnom podniku, kde táto skupina sa mala iniciovať vo vytváraní tzv. žltých, provládnych odborov.
Mikuš zo strany odísť nemieni
Mikuš po rozhodnutí Prezídia SDKÚ-DS nemieni odísť zo strany, ani zakladať novú. "Budem brániť všetkých signatárov výzvy Nastal čas na zmenu. Ani predseda Dzurinda, ani podpredseda Mikloš, ani podpredseda Kukan ma nevyženú z tejto strany," konštatoval Mikuš. SDKÚ-DS nie je podľa neho strana jedného muža, ale 6500 jej členov.
Mikuš skorigoval svoje sobotné vyjadrenie pre TASR, keď po rozhodnutí Prezídia uviedol, že je bývalým lídrom SDKÚ-DS v mestskom zastupiteľstve. Byť členom poslaneckého klubu je povinnosť, nie právo, vysvetlil.
Informoval, že 18. marca bude bratislavská regionálna konferencie SDKÚ-DS, kde bude hosťom spolu so signatármi výzvy. Predpokladá že bratislavské regionálne predsedníctvo si zvolí spomedzi seba zástupcu, ktorý bude reprezentovať organizácia dokiaľ sa nevyrieši spor pred súdom SDKÚ-DS. Ďalšia podpora výzvy Nastal čas na zmenu je podľa Mikuša vecou členskej základne.
Podľa Mikuša sa v nedeľu 9. marca stretlo v Bratislave vyše 50 komunálnych politikov za SDKÚ-DS z mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a mestských častí a podporilo výzvu Nastal čas na zmenu a bratislavských komunálnych politikov.
Dzurinda: Politická strana nie je bábkové divadlo
Mená členov a presný termín súdu nad signatármi výzvy Dzurinda na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach neuviedol. "Nikdy sme mená členov súdu nezverejňovali. Myslím si, že na svoju prácu potrebujú skôr anonymný pokoj ako publicitu. Som presvedčený, že sú to zodpovední ľudia," uviedol Dzurinda.
Politická strana nie je podľa Dzurindu bábkové či ochotnícke divadlo. "Netolerovanie pravidiel je začiatok konca každej spoločnosti. Naše pravidlá sú demokratické. Keby neboli, ministerstvo vnútra by si nedovolilo našu stranu zaregistrovať," dodal Dzurinda, ktorý podľa jeho slov na svoju osobu nepočul jediné kritické slovo. "Ja som len videl, že sa tu organizuje niečo nekalé, čo chce vedeniu strany ukázať, že tu bude vládnuť niekto iný. Minimálne v Bratislave. To jednoducho nejde. Rozhodovať môžu len legitímne zvolené orgány politickej strany. Nedovolím rozložiť našu politickú stranu. Vnútorné veci si budeme riešiť vo vnútri našej politickej strany," viackrát zopakoval predseda SDKÚ-DS.
Záhradník: Mikloš chcel ovplyvňovať dopravný podnik
Predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava Branislav Zahradník dnes uviedol, že sa zastal DPB pred pokusom podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša o stranícky zásah do fungovania podniku.
Mikloš počas Prezídia SDKÚ-DS v sobotu v Trnave hovoril o kauze DPB, kde sa mala istá skupina iniciovať vo vytváraní tzv. žltých, provládnych odborov. Zahradník spolu s 13 signatármi podpísal vyhlásenie Nastal čas na zmenu 5. marca. Prezídium SDKÚ-DS v sobotu v Trnave zbavilo signatárov členských práv a navrhlo ich zbaviť členstva.
Zahradník necíti dôvod odstupovať z postu, pretože obhajoval záujmy DPB. Jeho pozícia nezávisí bezprostredne od členstva v politickej strane, zodpovedá sa bratislavskému mestskému zastupiteľstvu (MZ). Ak MZ rozhodne o jeho odvolaní, bude to rešpektovať.
Mikloš mal zasahovať do Zahradníkových kompetencií tak, že trval na tom, aby DPB opustil zamestnávateľské združenie mestskej hromadnej dopravy a prestúpil k Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ). Podľa Zahradníka by to bolo prázdne politické gesto. DPB je dlhoročným členom združenia s inými dopravnými podnikmi. RÚZ zrejme považuje Mikloš, podľa Zahradníka, za ten správny zamestnávateľský zväz.
Aké zmeny sa očakávajú v bratislavskej regionálnej organizácii
V bratislavskom mestskom zastupiteľstve by mohla nastať zmena vo funkciách dvoch námestníkov primátora Milana Cíleka a Tomáša Korčeka, ako aj vo funkcii predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Valentína Mikuša, ktorí výzvu taktiež podpísali.
Pravidlom býva, že poslanecký klub SDKÚ-DS v mestskom parlamente bude reagovať na rozhodnutie ústredných orgánov o vylúčení zo strany, zvolí si nového predsedu klubu a ten potom navrhne nových námestníkov primátora, lebo ide o politické nominácie podľa výsledkov komunálnych volieb. Rozhodnúť musí na zasadnutí mestské zastupiteľstvo.
To však z niekoľkých dôvodov nemusí byť celkom tak. Za pozornosť stojí, že poslanci SDKÚ-DS kandidovali v komunálnych voľbách 2006 v koalícii s KDH. Spoločne z 80 poslaneckých stoličiek získali drvivú väčšinu 57 mandátov. Hoci išlo o stranícke nominácie, mandát získali od občanov a tým nie je odňateľný. Je pravdepodobné, že iniciátori výzvy sa opierali aj o podporu mestských poslancov zo svojich straníckych radov, ktorí nemusia hlasovať za odvolanie námestníkov primátora. Je dokonca možné, že aj ako "neposlušní", sekundárne vylúčení a následne nezávislí poslanci by mali v mestskom zastupiteľstve väčšinu.
Obdobný tlak možno očakávať aj v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja, kde je jedným z podpredsedov za SDKÚ-DS spoluiniciátor výzvy Martin Kuruc a predsedom klubu Branislav Zahradník. Rovnako tiež vo väčšine 17 bratislavských mestských častiach, kde v komunálnych voľbách zvíťazila SDKÚ-DS a koalície zložené na pravicovej báze.
Celé dianie sa bude odvíjať od skutočnosti, akú podporu získa odvolané vedenie Bratislavského regionálneho zväzu SDKÚ-DS od krajských, mestských a miestnych poslancov a následne aj od svojich členov. Avšak aj keby sa väčšina radových členov priklonila k dzurindovcom, bratislavskú regionálnu a komunálnu politiku by to bezprostredne príliš neovplyvnilo. Mandáty a od nich odvodené funkcie sú dané výsledkami volieb. A tak nové vedenia regionálnej a miestnych straníckych organizácií sa môžu sústrediť nanajvýš na prípravu budúcich volieb. Skôr do politiky len ťažko budú môcť zasiahnuť.
TASR