Previnilcom uložili 216 pokút vo výške viac ako tri milióny korún, čo je o 56 pokút a vyše milión korún viac ako v roku 2006. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Michal Štefánek.
Porušovanie zákona o ochrane prírody a krajiny sa týkalo zásahov do lesných porastov v rámci lesohospodárskej činnosti, nedodržiavania podmienok rozhodnutí vydaných na výrub drevín, zásahov do vodných tokov, neplnenia povinností pri odstraňovaní tzv. inváznych druhov rastlín, nepovoleného vjazdu motorových vozidiel do chránených území a nedodržania podmienok pri pasení hospodárskych zvierat v prírode.
Podľa informácií hovorcu SIŽP pri kontrole dodržiavania zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi bolo najzávažnejším nedostatkom nepreukázanie pôvodu držaných exemplárov živočíchov. Z tohto dôvodu došlo v jednom prípade aj k ich zhabaniu. Stalo sa tak v Stropkove v zariadení FAUNA centrum voľného času. Išlo o päť korytnačiek písmenkových ozdobných, jednu korytnačku stepnú, dvoch leguánov zelených a jedného rysa ostrovida, o ktorých neviedli evidenciu a nepreukázali ich pôvod v súlade s ustanoveniami zákona CITES. Zvieratá putovali do Zoologickej záhrady v Bojniciach, ktorú ustanovilo Ministerstvo životného prostredia SR ako zariadenie na prijímanie zhabaných druhov živých exemplárov živočíchov a zároveň má aj oprávnenie na vykonávanie rehabilitácie poranených živočíchov.
Inšpektori ochrany prírody a krajiny uložili vlani najvyššiu pokutu pol milióna korún Podielnickému družstvu Dunaj v Bratislave - Rusovciach za rozoranie trávnych porastov, čím bol poškodený biotop chránených živočíchov dropa fúzatého a sokola červenonohého. Prípad má v súčasnosti súdne pokračovanie a až do jeho skončenia platí pôvodné rozhodnutie inšpekcie. Spoločnosť BioEkoTerm v Závadke nad Hronom dostala pokutu 250-tisíc korún za to, že bez súhlasu orgánu ochrany prírody vyrúbala 174 stromov v katastrálnom území obce Badín. Tretiu najvyššiu pokutu, 160-tisíc korún uložili inšpektori spoločnosti Marianum - Pohrebníctvo mesta Bratislavy za to, že tiež bez súhlasu orgánu ochrany prírody vyrúbala 57 stromov v areáli Ružinovského cintorína. Všetky uložené pokuty sú príjmom Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.
Inšpektori ochrany prírody a krajiny prešetrovali v minulom roku aj 236 rôznych podnetov, z ktorých najviac bolo od občanov a mimovládnych organizácií. Najčastejšie žiadali o prešetrenie výrubu drevín alebo poukazovali na ich poškodzovanie. Väčšina podnetov bola opodstatnených, uviedol Štefánek.
Inšpekcia ochrany prírody a krajiny je jedným zo šiestich odborných útvarov SIŽP. Kontroluje dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi (zákon CITES) a s ním súvisiacich nariadení Európskej únie.