Bratislava 10. marca (TASR) - Kontroly Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nepreukázali v uplynulom roku uvoľňovanie látok z mäkčených potravinových PVC obalov. Na prítomnosť nebezpečných látok v nich upozorňovali nedávno Priatelia Zeme. Tie sa podľa nich uvoľňujú najmä v prípade mechanického používania, ako aj pri dlhodobom státí materiálu.
"Z distribučnej siete bolo v rámci celého Slovenska odobraných 12 rôznych druhov potravinárskych fólií, u ktorých bol sledovaný obsah esterov kyseliny ftalovej," uviedla pre TASR hovorkyňa ÚVZ Lenka Šramková. Vysvetlila, že obsah esterov vo výluhoch všetkých vyšetrovaných fólií bol nedetekovateľný, čím sa naplnili požiadavky európskej smernice. Úrad plánuje pokračovať s kontrolou týchto obalov aj v tomto roku.
"Množstvo uvoľnených zdraviu škodlivých zmäkčovadiel závisí aj od doby a teploty skladovania," vysvetlila pre TASR Katarína Vrábľová z Priateľov Zeme. Čím je potravina v takomto obale dlhšie, tým je aj riziko podľa nej väčšie. Riziko sa zvyšuje aj pri mechanickom stláčaní či krčení obalu, pretože tieto látky v obale nie sú pevne viazané a uvoľňujú sa.
Životný cyklus PVC, od jeho výroby až po konečné odstránenie, prináša okrem zdravotných predovšetkým hlavne environmentálne problémy. Z celkového množstva 3,6 milióna ton PVC odpadov vznikajúcich po použití spotrebiteľmi v EÚ za jediný rok je recyklované len minimálne množstvo okolo troch percent. Až 600 000 ton je spaľovaných a až 2,9 milióna ton je skládkovaných.
"Výroba, používanie i konečné zneškodnenie PVC sú teda spojené s rizikami, ktoré majú značné dopady na životné prostredie aj na ľudské zdravie," konštatovala Vrábľová. Upozornila, že v súčasnosti už existujú bezpečnejšie alternatívy obalových materiálov, ktoré sú aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Ich výroba je však zatiaľ stále ekonomicky nevýhodnejšia ako výroba PVC obalov.
Z prieskumu Priateľov Zeme vyplynulo, že do PVC obalov sú balené najmä mliečne výrobky ako termixy či nanukové torty, vybrané druhy majonézových šalátov, treska a aj niektoré nátierky v téglikoch. Nebezpečné látky sa tiež podľa aktivistov môžu dostať do syrov balených na váhu, niektorých druhov balenej hydiny, čajového pečiva, balenej zeleniny či dusenej knedle. PVC obal sa dá ľahko identifikovať na základe označenia číslicou 3 v trojuholníku, nápisom PVC alebo vinyl, ako aj písmenom V.
ala pa