BRATISLAVA. Predseda parlamentu Pavol Paška predložil do Národnej rady SR návrh novely ústavy na zrušenie poslaneckej imunity.
Paškovi na minulej schôdzi NR SR vrátili na dopracovanie ústavnú novelu na zrušenie priestupkovej imunity poslancov, keď ju z koaličných strán Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS podporil iba on sám. Bezprostredne po hlasovaní predseda parlamentu avizoval, že na najbližšiu marcovú schôdzu NR SR predloží návrh na zrušenie priestupkovej aj trestnoprávnej imunity poslancov.
Za zmenu ústavy sa v NR SR musí vysloviť minimálne 90 poslancov. "Táto téma ešte bude predmetom rokovania poslaneckého klubu strany Smer sociálna demokracia," uviedla pre TASR hovorkyňa strany Katarína Kližanová-Rýsová na margo postupu poslancov Smeru-SD pri hlasovaní.
Zrušenie poslaneckej imunity nepodporí SNS, čo pre TASR potvrdila podpredsedníčka strany Anna Belousovová. Otázka zrušenia imunity podľa jej slov v koalícii nebola konzultovaná, považuje ju preto za Paškovu osobnú iniciatívu. Podpredsedníčka SNS neupiera poslancom právo na zákonodarnú iniciatívu, myslí si však, že zásadné legislatívne návrhy by sa mali dopredu konzultovať, aby išli do pléna so zaručenou podporou, v opačnom prípade nemajú akúkoľvek šancu na schválenie a sú teda zbytočné.
Ani ĽS-HZDS nezahlasuje za zrušenie imunity. Podpredseda strany Milan Urbáni pre TASR povedal, že strana je proti čiastkovým úpravám ústavy. Ak by malo prísť k zmenám, ĽS-HZDS podľa Urbániho presadzuje ucelenú veľkú novelu ústavy reagujúcu na zmeny na Slovensku za posledné roky, ku ktorým sa po odbornej diskusii môže priradiť aj otázka imunity.
Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK sa vyslovujú za zúženie poslaneckej imunity. SDKÚ-DS podľa poslanca strany Petra Miššíka podporí obmedzenie poslaneckej imunity, bližšie však návrh nekomentoval, lebo ho nevidel.
Za zúženie imunity je aj SMK, čo potvrdil poslanec strany Gábor Gál. Na pôde parlamentu by sa mala vyriešiť miera imunity, ktorú zrušiť, a ktorú ponechať. Paškov návrh považuje Gál za do neba volajúci populizmus, keďže na poslednej schôdzi sami predkladatelia hlasovali proti.
KDH podporuje zrušenie priestupkovej imunity, kompletné zrušenie poslaneckej imunity nie je v poriadku, povedal podpredseda hnutia Martin Fronc. Pripomenul, že imunita nie je len výsadou, ale slúži aj na slobodu vyjadrovania, keďže poslancom necháva imunitu na výroky prednesené v pléne NR SR.
Ústavnú novelu zužujúcu poslaneckú imunitu predložili na minulú schôdzu NR SR Paška so straníckymi kolegami Miroslavom Čížom a Mojmírom Mamojkom. Plénum ju zamietlo už v prvom čítaní, keď procedurálny návrh predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja vrátiť novelu predkladateľom na dopracovanie podporilo 73 zo 125 prítomných poslancov. Za vrátenie návrhu boli aj všetci prítomní zákonodarcovia za Smer-SD, okrem predsedu parlamentu Pavla Pašku, podpredsedu NR SR Miroslava Číža a Moniky Smolkovej. Číž a Smolková sa hlasovania zdržali, Paška bol proti.