BRATISLAVA 10. marca (SITA) - Poslanci by mali prijať zákon o jednorazovom odškodnení ľudí násilne odvlečených do pracovných táborov v bývalom ZSSR, žiada Svetové združenie bývalých československých politických väzňov. Odškodnenie chcú aj pre pozostalé manželky a priamych príbuzných po obetiach. Podľa predsedu združenia Františka Bednára ich odškodnenie na Slovensku nebolo riešené dostatočne. "Obete stalinistických Gulagov sú úplne ignorované," myslí si Bednár. Zároveň chcú novelizovať aj zákon z mája minulého roka o príplatku k dôchodku politickým väzňom.
Združenie tvrdí, že násilne odvlečeným jednoznačne prináleží štatút politických väzňov. Bednár uviedol, že častokrát prežili aj vyše osem rokov v táboroch a mali neporovnateľne horšie podmienky ako politickí väzni v bývalom Československu. Odškodnenie by výrazne nezaťažilo štátny rozpočet. "Tí, čo prežili majú podlomené zdravie s trvalými následkami. Žijú už len niekoľkí a zahrňujúc ako oprávnené osoby ich manželky a najbližších príbuzných ich počet by nemohol zaťažiť slovenskú ekonomiku," povedal Bednár. Podľa neho odškodnenie obetí komunizmu bolo prijaté v horších ekonomických podmienkach, a preto je jasné, že nejde o otázku ekonomiky, ale etiky, morálky a ľudskosti.
Podľa Bednára od prijatia zákona o zmiernení niektorých majetkových a iných krívd v oblasti mimosúdnych rehabilitácií z roku 1991 nebol u nás prijatý ani jeden zákon, ktorý by sa zaoberal násilne odvlečenými občanmi.