aj o tejto otázke, nevylúčil možnosť otvorenia tejto témy na koncotýždňovom summite EÚ.
Celá debata sa spustila po tom, ako Česká republika podpísala s USA pred dvoma týždňami memorandum o porozumení, ktoré má viesť k zrušeniu víz pre českých občanov. Brusel vzápätí vyzval členské krajiny, na ktoré sa nevzťahuje bezvízový režim s USA, na spoločný postup a varoval pred možným rizikom zasahovania do úniových právomocí.
Slovensko už avizovalo, že pripravuje podobné memorandum, ktoré by chcelo podpísať na jar 2008. Estónsko a Lotyšsko dnes oznámili, že takýto dokument podpíšu v stredu 12. marca 2008.
"Slovensko aj niekoľko ďalších štátov zdôraznilo, že chce, aby aj EÚ a EK rokovala o týchto záležitostiach s USA, ale zároveň chceme, aby sme mohli pokračovať v bilaterálnych rokovaniach s USA, aby sme ich dotiahli až do úspešného konca, to znamená pre nás do podpisu memoranda," uviedol slovenský minister.
Členské krajiny sa minulý týždeň dohodli na spoločných princípoch, ktoré treba v bilaterálnych rokovaniach rešpektovať.
Európska komisia má v utorok schváliť návrh mandátu pre nadchádzajúce rokovania so Spojenými štátmi. Podľa Kubiša má mandát obsahovať také klauzuly, ktoré by nezastavili bilaterálne rokovania. Terajšie znenie textu považuje minister za príliš obmedzujúce.
"Tie texty, ktoré je poznám, sú pre nás neuspokojivé. My chceme diskutovať o tom, aby bolo presnejšie špecifikované, čo si na seba berie komisia, ale zároveň sa domnievame, že niektoré z tých pasáží, ktoré ja som videl, sú príliš prohibitívne, pokiaľ ide o rokovania bilaterálne," tvrdí Kubiš.
Problémom je najmä systém elektronických povolení (ETA) pre cestujúcich, ktorý už funguje medzi EÚ a Austráliou. Podľa Bruselu nemajú členské krajiny právo rokovať o tomto bode, pretože to spadá do úniovej kompetencie. Kubiš si myslí, že to nie je jednoznačne takto stanovené, pretože ETA neznamená víza.
Ak sa teda nepodarí odsúhlasiť taký mandát pre EK na rokovania s USA, na základe ktorého by EK rokovala o bodoch patriacich do úniovej kompetencie, ale zároveň by sa členským krajinám ponechala možnosť podpísať vlastné memorandá, bude aj Slovensko pretláčať túto debatu na tohtotýždňové zasadnutie európskych lídrov.
"Pre SR je optimálne, aby bola aj spoločná pozícia, ktorá by však zohľadňovala skutočnosť, že my chceme pokračovať ďalej aj v bilaterálnych rokovaniach pri rešpektovaní komunitárneho práva," pripomína Kubiš, podľa ktorého bude text slovenského memoranda podobný, ale nie totožný s českým.
"Zrejme bude o niečo zjednodušený a zrejme bude už odrážať niektoré pozície, ktoré odzneli zo strany EK. My si negociujeme svoj vlastný text, ale inšpiráciu berieme aj z českého textu," uzavrel Kubiš.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem