Bratislava 10. marca (TASR) - Z riešení, ktoré sa Slovákom ponúkali pred druhou svetovou vojnou, bolo podľa exprezidenta Michala Kováča vyhlásenie samostatnej Slovenskej republiky tým najlepším. Bývalý prezident dnes zdôraznil, že prvá Slovenská republika sa dopustila aj závažných chýb, ktoré nemožno odčiniť - jedine tým, že už sa nikdy neudejú.
Kováč prezidentovi vojnovej republiky Jozefovi Tisovi vytkol, že nemyslel na to, čo sa bude diať po porážke Tretej ríše, ktorej spojencom sme boli.
"Keby som bol v pozícii ako Tiso, odstúpim. Nezdá sa mi, že sme to dôstojne ukončili," uviedol dnes Kováč na pôde Zičiho paláca v Bratislave pri bilancovaní svojej prezidentskej kariéry 15 rokov po zvolení do tejto funkcie.
Bývalá hlava štátu hodnotí kladne aj Slovenské národné povstanie, pretože Československo sa aj vďaka nemu dostalo na stranu víťazných mocností. V tejto súvislosti si spomenul na oslavy 50. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii, na ktorých ako predstaviteľ porazenej krajiny chýbal prezident Maďarska.
Ako pozitívum vojnového štátu vníma Kováč to, že Slováci mali skúsenosť s vlastným štátom, čo im pomohlo na začiatku 90. rokov.
"Žil som roky v zahraničí, vďaka čomu som dokázal posúdiť, čo pre národ značí mať vlastný štát," pridal sa ku Kováčovi poslanec NR SR za SNS Jozef Rydlo. Slováci, ktorí žili v komunistickom Československu to podľa neho posúdiť nemohli a preto by vypísanie referenda o rozdelení krajiny nebolo šťastným krokom.
"Čo je to za Slováka, ktorý nechce vlastný štát?" argumentoval prospech rozdelenia krajiny v zastupiteľských zboroch Kováč. Myslí si, že bežní ľudia nemali dostatok informácie pre prijatie kvalifikovaného rozhodnutia a bolo úlohou inteligencie presvedčiť ich o výhodách vyhlásenia samostatnosti.
Dodal tiež kuloárnu informáciu, že Vladimír Mečiar s Václavom Klausom boli dohodnutí, že ak by Federálne zhromaždenie neodobrilo rozdelenie, republikové parlamenty by samostatnosť vyhlásili jednostranne.
Na rozdelení oceňuje to, že sa udialo demokraticky a bez krviprelievania. Teší sa aj z toho, že Slovensko zostalo demokratickou krajinou napriek obavám okolitých štátov a veľmocí.
"Billovi Clintonovi aj Borisovi Jeľcinovi sme sa mohli pozrieť do očí," uzatvoril Kováč.