BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Porušovanie ľudských práv v čínskych pracovno-prevýchovných táboroch Laogai a existenciu týchto táborov dnes odsúdil Výbor Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Výbor vyzve ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša, aby na medzinárodných rokovaniach a na rokovaniach s predstaviteľmi Číny presadzoval jeho stanovisko, zdôrazňoval potrebu zrušenia táborov Laogai a zverejnenie informácií o táboroch. Výbor sa stotožnil so správou o táboroch nútených prác Laogai, ktorú členom výboru predniesol Peter Mueller z International Society for Human Rights. V táboroch od ich vzniku v roku 1949 uväznili približne 50 miliónov Číňanov, z ktorých sa domov vrátila len polovica, ich existenciu už odsúdili parlamenty (zákonodarné zbory) Nemecka, USA, Talianska. Očakáva sa ich odsúdenie aj v škandinávskych krajinách.
Podľa výskumnej nadácie Laogai vo Washingtone, s ktorou P. Mueller úzko spolupracuje, v súčasnosti v Číne existuje 1 745 takýchto táborov, presné číslo však môže byť vyššie. Uväznených je v nich tri až päť miliónov Číňanov. Nejde pritom len o politických väzňov, ale aj o vyznávačov prenasledovaných náboženstiev a zločincov. Do táborov sa dostávajú zväčša bez súdneho procesu, stačí rozhodnutie polície.
Tábory Laogai, pomenované podľa čínskeho lao – prevýchova a gai – práca, sa začali v Číne vytvárať krátko po komunistickom prevrate v roku 1948. Čínsky režim v nich podľa Muellera väzňov zbavuje ľudskej dôstojnosti, individuality. Ich príbuzných a priateľov donútia napísať listy, v ktorých uväzneného odvrhnú, vzdajú sa ho. Tieto listy, ale aj neľudské dlhodobé vypočúvanie, mučenie a 14 hodín ťažkej práce denne väzňov nakoniec zlomia. Väzni tiež musia písať správy o svojich spoluväzňoch, denne navštevujú politické školenia. Do roka majú len tri – štyri dni voľna. V táboroch neexistuje lekárska starostlivosť, nie sú tu lieky. Zlú stravu si v väzni, ktorí pracujú vonku, „vylepšujú“ jedením trávy. Tábory neposkytujú žiadne súkromie a uväzneným neumožňujú vytvorenie užších kontaktov. Päť až pätnásť percent väzňov spácha v tábore samovraždu. Mueller upozornil, že v táboroch vznikajú aj výrobky, ktoré sa dostávajú na trh západných krajín, napríklad umelé kvety.