Banská Bystrica 11. marca (TASR) - Najdôležitejšou úlohou v najbližšom období, ktorú chce splniť nové vedenie Akadémie umení (AU) v Banskej Bystrici, je príprava na komplexnú akreditáciu akadémie. Od jej výsledkov bude totiž závisieť aj jej postavenie medzi ostatnými vysokými školami, pričom akreditačný spis musí vedenie školy odovzdať do začiatku októbra tohto roka, uviedol na dnešnej tlačovej besede nový rektor Matúš Oľha.
Dodal, že vo funkcii rektora sa hlási k programu kontinuity a k všetkému pozitívnemu, čo škola počas desaťročnej existencie dosiahla. Spolu s novým vedením akadémie informoval aj o ďalších aktuálnych problémoch a úlohách tejto najmladšej umeleckej vysokej školy na Slovensku.
Vedenie školy za ďalší problém, ktorý musí riešiť, považuje urýchlené dokončenie rekonštrukcie budovy Fakulty dramatických umení, pri ktorej sa doteraz preinvestovalo asi 16 miliónov korún. Na jej dobudovanie a vybavenie modernými javiskovými a audiovizuálnymi technológiami, potrebnými na kvalitné vysokoškolské vzdelávanie budúcich hercov či filmárov, je však potrebných ešte približne 37 miliónov korún. Okrem toho sa pripravuje aj prístavba Fakulty výtvarných umení, ktorá taktiež zápasí s nedostatkom vyhovujúcich priestorov, konštatoval Oľha.
Na banskobystrickej Akadémii umení, kde v súčasnosti študuje takmer 550 poslucháčov, uvažujú aj o rozšírení niektorých študijných odborov. Napríklad na Fakulte dramatických umení by chceli zaviesť študijný odbor animácia kultúry, ktorý, tak na Slovensku, ako ani v Česku zatiaľ neexistuje a s Fakultou výtvarných umení uvažujú o zriadení odboru scénografie. Fakulta výtvarných umení by okrem tradičných študijných programov - maliarstva, sochárstva, grafiky, audiovizuálnej tvorby a voľného výtvarného umenia chcela vytvoriť aj bakalársky program videoartu. Jeho absolventi by sa mohli uplatniť napríklad v rôznych regionálnych reklamných agentúrach. Na Fakulte múzických umení chcú zaviesť džezové štúdium, a to tak inštrumentálne, ako aj kompozičné a navyše aj štúdium hry na bicie nástroje. Okrem toho má už táto fakulta akreditovaný aj študijný program muzikálové herectvo, no práve kvôli nedokončeným divadelným priestorom toto atraktívne štúdium nemôžu otvoriť.
Podľa prorektora AU pre rozvoj, investície a marketing Antona Szomolányiho je akadémia jedným z najväčších producentov dokumentárnych filmov na Slovensku. Ročne vyprodukuje asi 130 ucelených filmov, ktoré výrazne bodujú na domácich či zahraničných festivaloch. Najnovším úspechom mladých filmárov z Fakulty dramatických umení je hlavná cena v kategórii slovenských študentských filmov, ktorú získali minulý týždeň na 1. ročníku Medzinárodného festivalu študentských filmov Early melons v Bratislave. Víťaznou snímkou sa stal bakalársky dokumentárny film študentov 5. ročníka Filmovej dokumentárnej tvorby Tomáša Krupu a Kataríny Sobotkovej nazvaný V kruhu manželskom.