Bratislava 11. marca (TASR) - Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien na dnešnom zasadnutí ako prvý z parlamentných výborov prerokoval Vládny návrh zákona o periodickej tlači a agentúrnom sprevodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlačový zákon). Platné uznesenie k zákonu však neprijal.
Ako pre TASR uviedol predseda ľudskoprávneho výboru László Nagy (SMK), výbor trvá na výhradách, ktoré k tomuto zákonu odzneli už pri prvom čítaní v pléne NR SR. "Očakávali sme od našich koaličných partnerov, že nám dnes zreferujú, či je nejaká vôľa zo strany koalície akceptovať naše pripomienky a tiež pripomienky ďalších odborníkov," dodal s tým, že vôľa síce bola potvrdená, ale zatiaľ nie je žiadny konkrétny výsledok.
Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík v tejto súvislosti dnes členov výboru ubezpečil, že v súčasnosti prebiehajú viaceré rokovania s vydavateľskými organizáciami a novinármi, ale aj s medzinárodnými organizáciami.
Keďže na Slovensku dodnes nie je vyriešená trestná zodpovednosť právnických osôb, ktorými sú aj vydavatelia, Sečík skonštatoval, že v prípade, ak ju bude obsahovať novela Trestného zákona, tak tieto ustanovenia môžu z tlačového zákona vypadnúť.
Návrh tlačového zákona bol prerokovaný na 19. schôdzi NR SR 12. februára a bol posunutý do druhého čítania.
Výbor dnes odložil prerokovanie bodu Odpoveď generálnej riaditeľky Slovenského rozhlasu (SRo) na uznesenie výboru z 19. novembra 2007, na ktorom vtedy konštatoval, že nie sú vytvorené uspokojivé podmienky pre finančné zabezpečenie vysielania Rádia Patria na rok 2008.
Generálnu riaditeľku na zasadnutí výboru zastupoval programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj, ktorý Zemkovú ospravedlnil.
Okrem odporúčaní podpredsedovi vlády Dušanovi Čaplovičovi a ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi, aby pri rokovaní o návrhu zákona o štátnom rozpočte Slovenskej republiky na rok 2008 podporili návrhy smerujúce k riešeniu finančného krytia vysielania Rádia Patria na stredných vlnách prostredníctvom účelovo viazaných prostriedkov presunutých do rozpočtovej kapitoly MK SR, dostalo v novembri štyri odporúčania od výboru aj vedenie SRo. Išlo o zachovanie Rádia Patria na stredných vlnách alebo nahradenie rovnocenným vysielaním na VKV, o zabezpečenie zlepšenia kvality signálu Rádia Patria na celom území SR obývanom príslušníkmi národnostných menšín, o zabezpečenie podstatného zvýšenia rozsahu vysielania pre rómsku národnostnú menšinu a vytvorenie vhodných podmienok na presun ukrajinskej a rusínskej redakcie Národnostno-etnického vysielania z Košíc do Prešova.