BRATISLAVA. Slovensko môže rozhodnúť o postoji ku Kosovu až o niekoľko rokov. Povedal to dnes prezident Ivan Gašparovič po rokovaní s macedónskym partnerom Brankom Crvenkovským v Bratislave. Kosovo zatiaľ neuznala Bratislava ani Skopje. "Slovensko v tomto čase má dosť dôvodov pre to, aby neuznalo hneď Kosovo, ale čakalo na určitý priebeh vývoja v tomto regióne a potom povedalo stanovisko. Môže to byť aj o niekoľko rokov," zopakoval Gašparovič.
Ani Macedónsko nemá oficiálne stanovisko ku Kosovu. "Budeme sledovať európske štáty a politiku Európskej únie a NATO," povedal Crvenkovski. Problém Kosova podľa neho nie je len európsky, ale celosvetový. Pripustil, že pre Macedónsko s významnou albánskou menšinou prináša Kosovo isté riziká. Je však presvedčený, že Macedónsko má dostatočný demokratický potenciál, aby prípadné problémy vyriešilo.
Nezávislosť Kosova oslavovali v Macedónsku tisíce etnických Albáncov. V Macedónsku tvoria asi štvrtinu obyvateľstva. Macedónsko má s Kosovom nevyriešený spor o hranicu. Severná hranica Macedónska s Kosovom nebola od rozpadu Juhoslávie v roku 1991 oficiálne vytýčená. Kosovo si nárokuje približne 2-tisíc hektárov macedónskeho územia. Nikdy neuznalo dohodu o hraniciach, ktorú v roku 2001 podpísali Macedónsko a Srbsko.
Gašparovič a Crvenkovski vyzdvihli bezproblémové vzťahy medzi Slovenskom a Macedónskom. Zlepšiť by sa však mala obchodná výmena, ktorá nezodpovedá možnostiam. Výmena je dlhodobo nízka s aktívnym saldom pre Slovensko. V roku 2005 dosiahla 18 mil. eur. Kultúrna výmena je minimálna. Macedónsko má so SR vízovú povinnosť, Slováci môžu od júna 2006 cestovať do Macedónska bez víz.