BANSKÁ BYSTRICA 11. marca (SITA) - Hlavnými ekonomickými argumentmi, ktoré banskobystrickí mestskí úradníci zohľadnili pri návrhu na zrušenie troch základných škôl (ZŠ), boli bežné prevádzkové nálady a výška potrebných investícií na rekonštrukciu budov škôl. Uviedol to prednosta banskobystrického magistrátu Radoslav Lukaj s tým, že z týchto dôvodov počíta koncepcia školstva, o ktorej majú mestskí poslanci rozhodovať 27. marca, so zrušením ZŠ Moskovská, Pieninská a Tatranská. Žiaci z týchto škôl by sa mali presunúť do ZŠ Okružná, Magurská, respektíve Sitnianska.
Riaditeľky ZŠ Moskovská a Pieninská Marta Melicherová a Iveta Chmelíková však považujú koncepciu za neodborne pripravenú a pracujúcu s chybnými vstupnými údajmi. Chmelíková ju dokonca na plenárnom rodičovskom združení v pondelok večer označila za účelovú. „Je vypracovaná účelovo na likvidáciu škôl, ktorých riaditeľky sú nepohodlné odboru školstva,“ uviedla.
Mimoriadne stretnutie rodičov a priateľov školy bolo v pondelok večer aj na ZŠ Moskovská. V oboch školách rozbehli petíciu proti ich rušeniu. Riaditeľky pripomínajú, že ich školy sa majú rušiť v prospech škôl, ktoré sídlia v starších budovách, majú menej žiakov, horšie výsledky a rodičia nemajú záujem prihlasovať tam svoje deti, o čom svedčí aj počet detí zapísaných pre budúci školský rok do prvých ročníkov. Kým na ZŠ Moskovská to bolo 61 detí a na ZŠ Pieninská 39 detí, na ZŠ Okružná 14 a na ZŠ Magurská 11 detí. Na otázku agentúry SITA, prečo v koncepcii nezohľadnili aj takto vyjadrené preferencie rodičov, odpovedala vedúca odboru školstva Jana Sýkorová, že rodičia školy nefinancujú. Prednosta magistrátu Lukaj uviedol, že záujem rodičov bol jedným z kritérií. Viacerí rodičia na zhromaždení uviedli, že svoje dieťa by ani v prípade zrušenia školy na Pieninskej ulici do susednej školy na Magurskej ulici nedali.
Mestskí poslanci, ktorí sa na zhromaždeniach v školách zúčastnili, kritizovali magistrát aj za postup pri vypracúvaní koncepcie. Nezávislý poslanec Zdenko Haring pripomenul, že materiál nejde štandardným spôsobom, keďže pred predložením do mestskej rady ho neprerokovala komisia školstva. Kritizuje tiež, že na príprave materiálu sa podieľali len tri úradníčky odboru školstva a neprizvali žiadnych odborníkov.