Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si myslí, že prezidentom SR by mal byť Robert Fico. Ako uviedol v utorňajšej relácii TV JOJ De Facto, Fico by bol aktívny prezident a išlo by o pokračovanie jeho doterajšej práce.
Podľa predsedu SMK Pála Csákyho Mečiar hľadá cestičky, ako prekaziť kandidatúru niektorým kandidátom. SMK sa otázkou prezidentských volieb a podporou Ivety Radičovej bude zaoberať 29. marca. „Nerozumiem, akú hru hrá KDH,“ uviedol Csáky na adresu kresťanských demokratov v súvislosti z ich možnou podporou kandidátky SDKÚ-DS.
Jeden zo slovenských diecéznych biskupov by mal byť podľa Csákyho maďarskej národnosti. Pripomenul, že čoskoro by malo dôjsť k výmenám na troch biskupských stolcoch. Mečiar požiadavky na maďarského biskupa označil za „čisto čistý nacionalizmus“.
V súvislosti s prijatím eura na Slovensku nie je podľa Mečiara už možné cúvnuť. Mečiar vylúčil, že by sa mali kvôli euru konať predčasné parlamentné voľby, dodal však, že o takých rečiach už počul. Csáky pripustil, že načasovanie prijatia eura nie je asi najšťastnejšie, aj keď podľa neho sa niektoré okolnosti nedali predvídať. Podľa neho sa však Fico zavedenia eura bojí. Csáky na adresu posledných vyhlásení Jána Slotu, ktorý avizoval, že chce ešte o eure diskutovať, uviedol, že Slota tomu nerozumie a podľa neho ho niekto využil.
Na euro dáme miliardy
Predseda Ľudovej strany-Hnutie za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar (ĽS-HZDS) vyhlásil, že vláda má predbežne odložených 22 miliárd korún na zmiernenie negatívnych dopadov zavedenia eura pre sociálne slabšie vrstvy.
V súvislosti s vyjadrením koaličného partnera Jána Slotu o vyvolaní diskusie o vhodnosti prijať euro na Slovensku v plánovanom termíne 1. januára 2009 pripomenul, že dnes už nie je možné cúvnuť, to bolo možné pred rokom.
Za nezodpovedné považuje líder Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky začať v súčasnej dobe takúto diskusiu. "Žiaden politik, ani politická strana by to nemala robiť," povedal v dnešnej politickej talkshow TV JOJ De Facto. Najšťastnejšie podľa jeho slov nie je ani terajšie načasovanie ekonomického vývoja a posilnenia koruny. Uviedol, že zavedenie eura bude mať z dvoch tretín výhody hlavne pre finančný a bankový sektor, ekonomiku, malých a stredných podnikateľov, zahraničný obchod, ale nevýhody pre zaostávajúce regióny a sociálne slabšie vrstvy.
Taktiež si myslí, že ministerstvo financií bude dementovať spomínaných 22 miliárd Sk. "Moje stanoviská nemám konzultované s ministrom financií, mám ich svojou skúsenosťou a prepočtami, a takto to bude," reagoval Mečiar.
Líder SMK vyslovil presvedčenie, že v blízkej budúcnosti sa pripravuje krádež 21. storočia, ktorou sú projekty verejno-súkromného partnerstva (tzv. PPP projekty). Opozícia chce preto vidieť podmienky ich realizácie, keďže ako zdôraznil, touto formou môže prísť k zadlženiu štátu.
"Ešte sa dieťa nenarodilo a už hovoríte o ňom, že to bude zlodej," odpovedal predseda ĽS-HZDS. Zároveň uistil svojho oponenta, že vládna koalícia sa vysloví za to, "aby poslanci parlamentu mali možnosť v rámci svojich činností nazrieť do toho tak, aby sa diali veci pod verejnou kontrolou," zdôraznil. Dodal, že nevie o príprave krádeži, ale mrzí dlhé časové obdobie prípravnej fázy ako aj to, že výstavba diaľnic je naplánovaná len po Košice a nie po východnú hranicu Slovenska.
Csáky v diskusii konštatoval, že nerozumie momentálnemu dianiu v opozícii, pričom majú podľa neho šťastie v tom, že tento rok nie je volebným rokom. V prípade podpory spoločného opozičného kandidáta na prezidenta označil situáciu pre SMK za jednoznačnú, avšak strana o tom bude ešte oficiálne rokovať koncom marca.
Stanovisko odobrené ĽS-HZDS nemá ani jej líder, avšak na poste hlavy štátu by chcel súčasného premiéra Roberta Fica. Pripomenul, že prezident by mal byť aktívny, čo ako poznamenal, Ivan Gašparovič nie je. Podobne ako Iveta Radičová ani Gašparovič nemôže čakať žiadnu podporu a pomoc zo strany ĽS-HZDS. Mečiar opätovne potvrdil, že nemieni kandidovať, "pomohol som trom nevydareným prezidentom. Stačilo," poznamenal.

Beata
Balogová
