Bratislava 12. marca (TASR) - Na Záhorí vybuchne cisternový vlak prevážajúci ropné produkty a chemické látky. Následkom výbuchu zahynie 15 ľudí a ďalších 150 sa zraní. Ide o scenár národného cvičenia CMX 08 Kúty, ktoré má byť súčasťou precvičenia systémov krízového manažmentu NATO slovenskými orgánmi. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie účasti Slovenskej republiky na cvičení krízového manažmentu NATO CMX 08 v dňoch 16. 22. apríla 2008, ktorý dnes schválila vláda.
Návrh pochádza z dielne rezortu obrany. Cieľom cvičenia CMX (Crisis management exercise) 08 Kúty je preveriť reakciu orgánov krízového riadenia na krízovú situáciu, ktorá vznikne v dôsledku tohto výbuchu. Podľa scenára bude na okamžité zvládnutie situácie aktivovaný Integrovaný záchranný systém SR a prijaté ďalšie opatrenia na záchranu ľudských životov a evakuáciu obyvateľstva z postihnutej oblasti.
Vláda SR následne informuje NATO a susedné krajiny (Maďarsko, Rakúsko, Českú republiku a Poľsko) o vzniknutej krízovej situácii. Prostredníctvom Euroatlantického koordinačného centra pre reakcie na katastrofy (EADRCC) a na základe bilaterálnych zmlúv požiada o poskytnutie pomoci. Pri riešení situácie bude Ministerstvo vnútra SR spolupracovať s ďalšími ministerstvami a ústrednými orgánmi štátnej správy SR (ÚOŠS SR) v súlade s ich kompetenciami.
Každoročné cvičenia krízového manažmentu NATO s označením CMX majú za cieľ precvičiť systémy krízového manažmentu NATO, členských krajín, partnerských a ďalších pozvaných krajín v kontexte operácií medzinárodného krízového manažmentu. Cieľom návrhu je vytvoriť podmienky na komplexnú prípravu a úspešné vykonanie cvičenia na Slovensku.
V súlade s uznesením vlády SR z júna 2007 cvičenie CMX 08 koordinuje minister obrany SR. Na cvičení sa zúčastnia Ministerstvo obrany SR a Generálny štáb Ozbrojených síl SR, Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo vnútra SR, Slovenská informačná služba a Úrad vlády SR. V súlade so scenárom cvičenia budú podľa potreby prizvané aj ďalšie ministerstvá a ÚOŠS SR.
Základným cieľom je precvičiť všeobecnú schopnosť SR aktívne pôsobiť v rámci NATO pri riešení krízovej situácie vo svete, takisto precvičiť prvky krízového manažmentu pri riešení krízovej situácie vo vnútri štátu.
Predkladaný návrh predstavuje dočasné riešenie situácie, keďže v SR nie je jednoznačne určený subjekt, ktorý by na národnej úrovni koordinoval problematiku zapojenia krajiny do medzinárodného krízového manažmentu. V materiáli sa navrhuje, aby na účely cvičenia CMX 08 takýmto subjektom bolo Ministerstvo obrany SR.