Bratislava 12. marca (TASR) - Integrácia výskumníkov podľa odborných kompetencií do centier, ktoré sú vzhľadom na multidisciplinaritu materiálového výskumu nevyhnutne potrebné na dosahovanie zásadných vedeckovýskumných výsledkov s aplikačným a inovačným potenciálom, je cieľom vzniku Technologického inštitútu Slovenskej akadémie vied (TI SAV).
Technologický inštitút SAV pôsobí od januára 2008 a združuje horizontálne 10 ústavov akadémie v oblasti prírodných, technických a biologických vied do kompetenčných centier s kapacitou viac ako 200 výskumných pracovníkov. Zakladajúcimi partnerskými ústavmi TI sú Fyzikálny ústav SAV, Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Elektrotechnický ústav, Ústav anorganickej chémie, Ústav merania, Ústav informatiky, Ústav stavebníctva a architektúry, Chemický ústav, Ústav polymérov a Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV.
Boli vytvorené štyri kompetenčné centrá - pre nanomateriály, nanotechnológie, disperzné materiály a povlaky, centrum pre konštrukčné materiály, napríklad na báze penového hliníka, kompozitných materiálov spevnených vláknami alebo nových zliatin hliníka a horčíka, ďalej kompetenčné centrum pre elektroniku a elektrotechniku zahŕňajúce napríklad organické polovodiče a solárne cely, nanoštrukturované filmy v elektródach pre bioanalýzu a diagnostiku, tenké supravodivé vrstvy atď., a napokon kompetenčné centrum materiálov pre extrémne podmienky ako sú keramické materiály, nové cementové kompozity, špeciálne materiály v taveninách a pod.
K hlavným úlohám TI SAV patrí koordinácia v oblasti základného a aplikovaného výskumu, efektívne využívanie prostriedkov, vylepšovanie infraštruktúry zúčastnených ústavov, vytváranie podmienok na riešenie domácich a medzinárodných projektov ako aj pomoc pri výchove diplomantov, doktorandov, mladých vedeckých pracovníkov.
Informáciu poskytol riaditeľ TI SAV Marián Janek.
ch pa