Bratislava 12. marca (TASR) - Transplantácia zdravých krvotvorných kmeňových buniek je pri viacerých ochoreniach jediným spôsobom, ako zachrániť pacientovi život. V zásade je možné ich získať z kostnej drene, periférnej krvi a pupočníkovej krvi.
Podľa typu ochorenia je možné použiť vlastné krvotvorné kmeňové bunky alebo je potrebné získať krvotvorné bunky od zdravého darcu. "Pokiaľ nejde o vlastné bunky, na úspešnú transplantáciu je potrebná zhoda HLA antigénov darcu a príjemcu," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii Zohdy Hamid, predseda správnej rady občianskeho združenia Eurocord Slovakia.
Hlavným poslaním Eurocordu je podľa Hamida práve rozvíjanie verejného registra pupočníkovej krvi, v ktorom sa vyhľadávajú darcovia krvotvorných buniek. Ten má v súčasnosti 216 kompletne vyšetrených transplantátov, ktoré sú zaradené aj do medzinárodnej výmeny. Toto číslo však nie je optimálne. "Chceli by sme register udržiavať asi vo veľkosti 3000 transplantátov. To by bolo číslo, ktoré by zodpovedalo ekonomickej úrovni aj veľkosti Slovenska," uviedol Hamid.
Medzinárodná výmena transplantátov pomáha aj slovenským pacientom, väčšina darcov pochádza z Nemecka, Čiech, USA. Občas sa podľa slov Hamida objavia aj z iných štátov. V roku 2008 spracoval Eurocord sedem požiadaviek pre pacientov zo zahraničia, jeden transplantát je momentálne rezervovaný pre dvojročného chlapčeka z USA s leukémiou.
Odobratie a uchovanie pupočníkovej krvi pre vlastné dieťa stojí v súčasnosti slovenského rodiča približne 25.000 Sk. Podľa Hamida na Slovensku nie sú prípady, kedy sa matka rozhodla pre darovanie pupočníkovej krvi do verejného registra a súčasne by ho dala odložiť aj pre vlastné dieťa. "Pre nás je však prínosom aj to, že si to dá urobiť pre svoje dieťa, pretože z tých financií financujeme bežný chod našej organizácie a z mierneho zisku môžeme podporovať aj túto činnosť," uviedol Hamid.
Ak sa matka rozhodne, že dá pupočníkovú krv svojho dieťaťa do verejného registra, reálne existuje možnosť, že bude v budúcnosti využitá aj pre jej dieťa. Pupočníková krv však musí vyhovieť všetkým kritériám, ktoré sú potrebné pre zaradenie do medzinárodnej výmeny. Prax je však taká, že iba jedna tretina zo všetkých vzoriek ich splní. "Šanca, že tam bude zaradená, je 1:3 až 1:5, nehovoriac o tom, že väčšina transplantátov počas niekoľkých rokov z registra zmizne, teda sú poskytnuté do zahraničia," vysvetlil Hamid.
Projekt rozšírenia slovenského registra, ktorý združenie začalo realizovať ešte v roku 2007, je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu SR.