BRATISLAVA. Koalícia sa na dnešnej Koaličnej rade dohodla, že prijme tlačový zákon podľa svojich predstáv a zároveň bude ratifikovaná Lisabonská zmluva. Na schválenie Lisabonskej zmluvy potrebuje koalícia prinajmenšom päť hlasov opozície. Ako ich chce získať, predseda vlády SR Robert Fico nespresnil. "Nemôžeme súhlasiť s tým, aby nás opozícia vydierala. Máme nejakú procedúru, o ktorú sa deliť nebudem," uviedol Fico po rokovaní s najvyššími predstaviteľmi strán vládnej koalície.
Premiér odmietol brať vážne správu Ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá kritizovala prístup vlády k médiám. Zdôraznil, že k dodržiavaniu ľudských práv na Slovensku sa môžu vyjadrovať buď slovenské súdy, alebo Európsky súd pre ľudské práva. "Keby sme my napísali nejakú správu o dodržiavaní ľudských práv, tak by sme určite niečo v Amerike našli. To je veľmi jednoduché písať správy," komentoval kritiku zo zahraničia. Akcentoval však, že slovenský tlačový zákon bude spĺňať medzinárodné kritériá.
O Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) sa v sídle ĽS-HZDS na Tomášikovej ulici nerokovalo. Fico zopakoval, že sa vedie diskusia o nastavení dozorných a kontrolných orgánov fondu. Nový zákon o SPF by sa po vzájomnej dohode mal dostať na program májovej schôdze parlamentu.
Predsedovia a podpredsedovia Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS sa zaoberali najmä programom nadchádzajúcej parlamentnej schôdze. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar zdôraznil, že nie je dôvod, aby niektoré z vládnych zákonov neprešli alebo boli preložené na ďalšiu schôdzu. Prejsť by mal aj školský zákon ministra školstva Jána Mikolaja (SNS). Predseda národniarov Ján Slota zdôraznil, že obavy z možného ukrátenia práv menšín v materinskom jazyku nie sú opodstatnené.
Fico potvrdil, že vláda bude pozorne sledovať dopady zavedenia eura. "Vláda nenechá ľudí napospas špekulantom," konštatoval. Formu, akou bude vláda brániť zneužívaniu prechodu na spoločnú európsku menu, nekonkretizoval.
Zároveň potvrdil opätovné vyplatenie vianočných príspevkov dôchodcom a odhodlanie vlády zachovať prísnu rozpočtovú disciplínu. Pred marcovou schôdzou parlamentu by sa mali koaliční lídri stretnúť opäť.
Kubiš: Mali by sme akceptovať pripomienky a zmeniť tlačový zákon
Slovensko by malo akceptovať pripomienky medzinárodných organizácií a zmeniť návrh tlačového zákona. Myslí si to minister zahraničných vecí a niekdajší šéf Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Ján Kubiš. "Mnohé z tých bodov, ktoré vznášali medzinárodné organizácie, vrátane OBSE, boli veľmi vecné," povedal pre agentúru SITA. Poslanci, ktorí môžu zákon zmeniť v druhom čítaní na marcovej schôdzi, by mohli prihliadať na argumenty OBSE a Rady Európy. "Sú to tie kľúčové paragrafy. Najviac otázok vzniká pokiaľ ide o paragraf 6 a právo na odpoveď."
Paragraf 6 menuje obsahy, za ktoré môže ministerstvo noviny potrestať pokutou do 200-tisíc korún. Okrem podpory či schvaľovania drog, neľudského správania, vojny, atď. uvádza aj podnecovanie nenávisti na základe politického alebo iného zmýšľania. OBSE prirovnala paragraf 6 ku Guinessovej knihe rekordov, pretože uvádza 18 foriem nenávisti, čo je najviac na svete. Kritizovala aj široko koncipované právo na odpoveď (par. 11), a to aj na pravdivé údaje. Navrhla, aby sa zlúčilo do jedného inštitútu s právom na opravu a s právom na dodatočné oznámenie, ktoré návrh zákona tiež obsahuje.
Kubiš je oboznámený so správou americkej administratívy, ktorá hovorí o tlaku slovenskej vlády na verejnoprávne médiá. "Predpokladám, že naši kolegovia, ktorých sa to týka, budú na to špecificky reagovať." Myslí si, že s týmto problémom zápasili na Slovensku aj predchádzajúce vlády "a zrejme sa s tým budú potýkať ešte nejakú dobu". Podľa ministra je ale v americkej správe opäť dobré hodnotenie situácie na Slovensku v oblasti ľudských práv. "Chcem len dúfať, že poslanci budú pozitívne reagovať na tie rôzne komentáre, ktoré odzneli aj z medzinárodných inštitúcií a že ich budú reflektovať vo svojich pozmeňujúcich návrhoch," dodal na otázku, či by aj vzhľadom na upozornenia USA nebolo treba tlačový zákon zmeniť.
Koalícia chce viac slovenčiny na školách s maďarským vyučovaním
Vládna koalícia chce, aby sa na školách s vyučovacím jazykom maďarským učilo viac slovenčiny a slovenskej literatúry ako doteraz. Návrh ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) na dnešnej koaličnej rade podporili aj zvyšné vládne strany Smer-SD a ĽS-HZDS. Premiér Robert Fico vyhlásil, že nový zákon neohrozí právo na vyučovanie v maďarčine. Koalícia sa dnes napriek očakávaniam nezaoberala zmenami v Slovenskom pozemkovom fonde, pre ktorý sa vlani dostala na pokraj rozpadu.
"Sme za to, aby sa na školách, kde je vyučovací jazyk maďarský, vyučovala slovenská literatúra a slovenčina vo väčšom rozsahu, ako je to doteraz," povedal novinárom Fico. Podľa premiéra totiž mnohé deti maďarskej národnosti nie sú schopné hovoriť po slovensky.
Zmeny na národnostných školách presadzuje ministerstvo školstva pod vedením nominanta SNS Jána Mikolaja v rámci návrhu nového školského zákona, ktorý by mal zmodernizovať školstvo na celom Slovensku. Parlament by mal prvé rokovania o zákone otvoriť tento mesiac. Zmeny už skôr kritizovala opozičná SMK.
V súčasnosti sa na základných školách s maďarským vyučovacím jazykom vyučuje do piateho ročníka týždenne o dve hodiny maďarčiny viac ako slovenčiny. Ministerstvo navrhuje, aby sa tento počet vyrovnal. Školy by však na druhej strane mali mať možnosť v rámci voliteľných predmetov navýšiť počet hodín v maďarskom jazyku.
"Nesmie obmedzovať ich právo na výučbu v maďarskom jazyku, najmä pokiaľ ide o maďarskú literatúru a maďarský jazyk," zdôraznil Fico.
"Nikto nikoho nechce ukracovať na počte vyučovania maďarského jazyka," vyhlásil šéf SNS Ján Slota. Práve predstavitelia SNS neraz čelili obvineniam z útokov na práva zhruba polmiliónovej maďarskej menšiny na Slovensku.
Autor: ČTK šif

Beata
Balogová
