KOŠICE 13. marca (SITA) - Na základe pozvania Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska v Malej Tŕni, ktorého prezidentkou je Magdaléna Haburová, sa dnes v Trebišove a v iných lokalitách Zemplína uskutoční poslanecký prieskum Výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody NR SR k problematike nežiaducich činností v regióne slovenskej časti Tokaja. Ako informovala Haburová, aktivity v tomto smere vyvíja aj ministerka pôdohospodárstva SR Zdenka Kramplová, ktorá Tokajskú vinohradnícku oblasť navštívi v piatok, pričom sa stretne s vinohradníkmi a vinármi v tokajskej obci Viničky. V tejto jedinečnej vinohradníckej oblasti, ktorá je adeptom na zápis do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, sa v poslednom čase začínajú vyvíjať aktivity, ktoré by jej rozhodne mohli uškodiť negatívnymi vplyvmi na životné prostredie a spôsobiť aj zhoršenie kvality vín svetovej značky Tokaj. Ide o banskú činnosť - ťažbu perlitu, hať v Ladmovciach, výstavbu elektrárne v Trebišove a začínajúci prieskum uránu, medi a zinku pri Viničkách.
Proti negatívnym aktivitám v Tokajskej oblasti, ktoré by mohli mať negatívne dopady aj na produkciu a kvalitu tokajského vína vyhlásilo Združenie pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska petíciu na zachovanie pôvodného územia. Ako povedala predsedníčka petičného výboru Magda Haburová, podpísaných petičných hárkov každý deň pribúda. „Takmer každý deň prichádzajú listy z každého kúta Slovenska. Napríklad z Dubnice prišlo 121 podpisov, z Kriváňa a z Detvy 40, petičnému výboru prinášajú hárky zo stredných a vysokých škôl. Je to jasný signál, že za zachovanie tokajského regiónu sú tisícky občanov Slovenskej republiky, čo je veľmi dobrý signál vysielaný voči aktérom nežiaducich aktivít, ale i inštitúciám, ktoré tento proces „zastrešujú“. Obraciame sa na širokú verejnosť, aby ďalej podpisovali petíciu a zasielali nám hárky,“ uviedla Haburová.
„My, vinohradníci sme rozhodne proti takýmto zásahom do územia a trváme na dodržiavaní územného plánu veľkého územného celku Košického kraja, ktorý za prioritu postavil využitie územia tokajského regiónu na poľnohospodársku činnosť, teda vinohradníctvo, podporu cestovného ruchu, agroturistiky a vínnej turistiky,“ povedala Haburová.
Haburová zdôraznila, že Slovensko je zaviazané v rámci plnenia medzištátnej dohody medzi Ministerstvom pôdohospodárstva SR a Ministerstvom poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Maďarskej republiky o vzájomnej spolupráci v odbore vinárstva a vinohradníctva v Tokajskej vinohradníckej oblasti. Zmluvné strany podľa čl. 1 tejto dohody prevzali spoločnú zodpovednosť za zachovanie najvyššej kvality produkcie vína majúceho pôvod v tejto oblasti.