Potrestaní kritici vedenia opozičnej SDKÚ-DS chcú znovu získať svoje členstvo v strane a presadiť v nej svoje predstavy. Zatiaľ nepredpokladajú, že založia nové zoskupenie. Novinárom to dnes povedali na tlačovej konferencii.
Štrnástim členom bratislavskej organizácie strany pozastavilo vedenie SDKÚ-DS členstvo po tom, čo minulý týždeň verejne vyzvali na diskusiu o pomeroch a smerovaní SDKÚ-DS.
VIDEO - Záhradník členskej základni: Neopúšťajte SDKÚ
VIDEO: Monika Tódová
Signatári vyzývajú členov, aby neopúšťali členskú základňu a aby zostali v strane pokiaľ v nej budú mať priestor na slobodnú diskusiu a výmenu názor. Ako zdôraznil na tlačovej besede Branislav Zahradník, sú presvedčení, že diskusia o zmenách v SDKÚ-DS musí byť a členovia sa na nej musia zúčastniť.
VIDEO - Cílek: Začali sme robiť verejné zákazky
Nad novou stranou neuvažujú
"Otázka zakladania nejakého nového zoskupenia nie je vôbec na programe dňa," povedal jeden z potrestaných členov a predseda predstavenstva bratislavského dopravného podniku Branislav Zahradník. Povedal tiež, že ich sympatizanti by nemali zo strany odchádzať, ale zostať a diskutovať s vedením, k čomu ich vyzvali aj v otvorenom liste. Bývalý šéf regionálneho zväzu strany Valentín Mikuš tvrdil, že kritici získali podporu viacerých miestnych zväzov v Bratislavskom kraji a ich výzvu podporilo 200 z približne tisícky členov SDKÚ-DS v regióne.
Vylúčenie štrnástich členov musí podľa stanov SDKÚ-DS potvrdiť ešte stranícky súd, podľa Mikuša by sa tak mohlo stať v pondelok. Zahradník potvrdil, že potrestaní členovia zvažujú aj podanie na súd, prípadne i na Ústavný súd.
Zvažujú podanie na Ústavný súd
Signatári výzvy zvažujú podľa Zahradníka podanie na všeobecný súd a možno aj na Ústavný súd SR, pretože dôvodom návrhu na ich vylúčenie z SDKÚ-DS bolo verejné prejavenie názoru.
Podľa neho majú signatári názor, že ústavné práva na slobodu prejavu majú prednosť pred stanovami politickej strany. Určite majú prednosť pred uznesením prezídia, ktoré nebolo zverejnené v plnom znení a na tom trváme, zdôraznil.
Zahradník uviedol, že vedenie SDKÚ-DS používa dva metre na informovanie. "Keď im to vyhovovalo, išli do médií s vnútrostraníckymi vecami," tvrdil. Konkrétne išlo o zverejnenie podpory krajskej organizácie v Trenčíne lídrovi strany Mikulášovi Dzurindovi.
KDH a SDKÚ si mali kandidátov podeliť
V koaličnej dohode medzi bratislavskou SDKÚ-DS a KDH sa uvádza, že v ďalšom volebnom období bude mať KDH kandidáta na bratislavského primátora a SDKÚ-DS kandidáta na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).
Pre TASR to dnes povedal námestník bratislavského primátora Milan Cílek na tlačovej besede signatárov vyhlásenia Nastal čas na zmenu.
Jednou z kritických výhrad vedenia strany voči bratislavskej organizácii bolo, že SDKÚ-DS v hlavnom meste nepostavila za 8 rokov vlastného kandidáta na primátora. "Ale veď my sme mali zmluvu s KDH, s naším koaličným partnerom," reagoval Cílek. Pravicoví poslanci za SDKÚ-DS a KDH majú v bratislavskom mestskom zastupiteľstve väčšinu.
Podľa ďalšieho signatára, podpredsedu BSK a poslanca NR SR Martina Kuruca, je zo strany vedenia SDKÚ-DS absurdné napádať bratislavskú SDKÚ -DS za podporu Andreja Ďurkovského z KDH. Ďurkovský je druhé volebné obdobie bratislavským primátorom.
Predseda klubu SDKÚ-DS pri mestskom zastupiteľstve Valentín Mikuš dodal, že podpredseda strany Ivan Mikloš má záujem o post bratislavského primátora, hoci to popiera.
Kuruc predpokladá, že ak by pravicové strany SDKÚ-DS a KDH postavili vlastných kandidátov na primátora alebo predsedu BSK, tak potom by mohol vyhrať ľavicový kandidát. Kto nekandiduje v koalícii, nemá šancu na úspech, konštatoval.
TASR
Medzi potrestanými kritikmi je okrem Mikuša a Zahradníka aj poslanec Martin Kuruc, námestník bratislavského primátora Milan Cílek a starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Andrej Petrek. Vylúčení straníci dnes tvrdili, že podobný osud môže postihnúť aj ďalších členov SDKÚ-DS z Bratislavy a okolia, ktorí sa postavili na ich stranu. Hovorí sa vraj i o rozpustení celých zväzov.
Vedenie SDKÚ-DS na čele s expremiérom Mikulášom Dzurindom vylúčenie zdôvodnilo tým, že bratislavskí členovia svojím verejným vyhlásením porušili stanovy a dohodu, že spory v strane nebudú riešiť na verejnosti.
Stranícki rebeli z bratislavskej organizácie sa dnes ohradili aj voči špekuláciám, že sa snažili spolupracovať s vládnym Smerom-SD Roberta Fica. "Zostanem vždy pravicovým politikom," vyhlásil Cílek. Mikuš dodal, že on by svoju stranícku funkciu položil, ak by SDKÚ-DS začala v Bratislave so Smerom-SD vytvárať koalície.
SDKÚ-DS odchodom štrnástich kritikov zažila najväčšie štiepenie od roku 2003. Vtedy opustila stranu časť poslaneckého klubu na čele s bývalým ministrom Ivanom Šimkom a Zuzanou Martinákovou. Spory sa po voľbách v roku 2006 nevyhli ani ďalším opozičným stranám. Z KDH vystúpili štyria poslanci, ktorí zakladajú novú konzervatívnu stranu. V SMK sa zas po vlaňajšej nečakanej výmene predsedu nepodarilo zastaviť občasné slovné prestrelky medzi niektorými členmi.
Bratislava je tradičnou baštou pravice a najmä SDKÚ-DS. Politológovia preto už skôr varovali, že rozpad organizácie v hlavnom meste by mohol stranu oslabiť. Zároveň však analytici poznamenali, že popularita kritikov v strane nie je taká vysoká, aby mohli sami získať vyššie preferencie.