BRATISLAVA 13. marca (SITA) - V Bratislavskom kraji nesedel v komisiách krajského zastupiteľstva v rokoch 2006 a 2007 nikto, kto nebol poslanec. Aj to vyplýva zo správy o rozpočtoch krajov, ktorý zverejnila Transparency International Slovensko (TIS).
Významnou možnosťou, ako sa môžu občania podieľať na tvorbe rozpočtu, je ich účasť na zasadnutiach komisií zastupiteľstva, upozorňuje TIS. Z monitoringu TIS vyplýva, že vstup na zasadnutia komisií umožňuje iba Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský samosprávny kraj. "Hoci na jednej strane zákonné pravidlá vyslovene nestanovujú povinnosť umožniť účasť verejnosti na rokovaniach komisií, na strane druhej nič nebráni tieto zasadnutia verejnosti v záujme zvýšenia ich transparentnosti otvoriť," uvádza sa ďalej v tlačovej správe TIS z monitoringu tvorby rozpočtu a finančného manažmentu krajov.
Cieľom monitoringu TIS bolo zmapovať stav tvorby rozpočtu a finančného manažmentu vyšších územných celkov (VÚC) na Slovensku. Rozpočet krajov je totiž základným nástrojom finančného hospodárenia samosprávy a základom pre plánovanie, získavanie a používanie financií na stanovené účely. Rozpočet tiež poukazuje na potreby a ciele samosprávy.
Ako ďalej informovala prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá, TIS sledovala aj ďalšie možnosti účasti verejnosti na rozpočtovom procese a aj informačnú a dotačnú politiku krajských samospráv. "Na efektívnu účasť verejnosti na procese tvorby rozpočtu je nutné splniť dve podmienky - poskytnúť verejnosti informácie, ako sa do tohto procesu zapojiť a preložiť zložitý rozpočet do reči, ktorej ľudia rozumejú," konštatovala Sičáková-Beblavá. Z monitoringu TIS pritom vyplýva, že na najväčšom počte miest zverejňujú informácie o návrhu rozpočtu, či o návrhu zmeny rozpočtu alebo o schválenom rozpočte Trnavský, Bratislavský a Trenčiansky kraj. Naopak, Prešovský kraj o tom informuje len na úradnej tabuli a na svojej internetovej stránke. V Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji zverejňujú iba návrhy rozpočtu, nie jeho zmeny, čo TIS hodnotí veľmi negatívne.
Z údajov, ktoré kraje poskytli TIS, vyplýva alarmujúci fakt, že ani jeden samosprávny kraj nedostal od občanov v rokoch 2005 a 2006 žiadnu pripomienku alebo podnet k tvorbe rozpočtu. "Na základe zistení z monitoringu možno konštatovať, že miera informovania zo strany VÚC je vo všeobecnosti pomerne nízka a samosprávne kraje v snahe o zapájanie občanov nejdú nad rámec zákonných povinností. To môže byt zároveň jedným z dôvodov nezáujmu občanov participovať na tvorbe rozpočtu," tvrdí TIS.
Lepšia situácia je v informovaní o dotáciách, ktoré zo svojho rozpočtu poskytujú všetky kraje. Najprepracovanejší postup riešenia a účelu prideľovania dotácií má Banskobystrický kraj a naopak najmenej prepracovaný je v Trnavskom kraji. Všetky kraje, s výnimkou Trenčianskeho, zverejňujú tieto informácie na svojich internetových stránkach, čo prispieva k informovanosti občanov.
Tento rok hospodári osem slovenských krajov s rozpočtami spolu vo výške viac ako 31 miliárd korún. TIS preto zdôrazňuje, že bude naďalej venovať pozornosť transparentnosti nakladania s týmito prostriedkami.