Bratislava 13. marca (TASR) - Prvý máj by sa mal podľa poslankyne Národnej rady SR Tatiany Rosovej (SDKÚ-DS) stať pamätným dňom pristúpenia SR k Európskej únii (EÚ). V tento deň v roku 2004 "bolo potvrdené miesto Slovenska v Európe, kam nepochybne patrí," uvádza Rosová v dôvodovej správe k novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú predložila do parlamentu.
Poslankyni prekáža, že ani jeden spomedzi pamätných dní sa celkom a otvorene nehlási k Európe a k jej hodnotovému priestoru. Považuje za dôležité vrátiť sa k nemu v čase procesu rozhodovania o vstupe SR do eurozóny.
Prijatie novely neoslabuje, ale rozširuje tradíciu 1. mája ako Sviatku práce, nazdáva sa Rosová. "Práve vstup do EÚ bol impulzom pre rast pracovných príležitostí," argumentuje. V prípade schválenia by bola novela účinná od 1. augusta, prvý raz by sme teda 1. mája spomínali na vstup do EÚ v roku 2009.
Podpora novely od poslancov zvyšných parlamentných strán nie je istá. Predseda výboru pre európske záležitosti Milan Urbáni (ĽS-HZDS) aj podpredseda Národnej rady SR Miroslav Číž (Smer-SD), podpredseda KDH Daniel Lipšic aj predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos sa zhodli, že o návrhu musia najprv prebehnúť politické rozhovory.
Urbáni nemá s podstatou novely problém, myslí si však, že zmena zákona by sa mala robiť komplexnejšie. Číž pre TASR povedal, že o novele "sa dá rokovať". Bárdos je presvedčený, že poslanecký klub SMK po diskusii zákon podporí, pretože je "rozumný, vyargumentovaný a správny".
S rovnakým návrhom prišla Rosová aj v roku 2007, parlament ho však odmietol. Hlasovali zaň najmä poslanci opozičných strán, z koaličných poslancov ho podporil len predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.