Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce presadiť, aby viacdetné rodiny a mladomanželia mali k dispozícii o niekoľko tisíc korún ročne viac.
Umožniť by im to mali daňové bonusy, ktoré by rodičom zvyšovali reálny príjem z ich miezd. Novinárom to dnes povedal poslanec KDH Július Brocka. Nevedel však povedať, či opozičný návrh podporí koalícia, ktorá má v parlamente väčšinu. Postoj ministerstva práce ČTK zisťuje.
KDH navrhlo, aby sa rodičom od budúceho roka zvyšoval nárok na daňový bonus pri narodení druhého a ďalšieho dieťaťa o sto percent. V súčasnosti si môže jeden z rodičov uplatniť daňovú úľavu 540 korún mesačne pri každom dieťati.
Ročne by si tak rodič na druhé a ďalšie dieťa mohol z daní odpočítať namiesto 6480 spolu 12.960 korún.
"Tento daňový bonus je ohraničený vekom dieťaťa 18 rokov a bude si ho môcť uplatniť len daňovník s trvalým pobytom na území SR," predstavil bližšie návrh novely Brocka.
Otcovská dovolenka Brockovi nevyšla Čo môžu rodiny získať
Viacdetné rodiny
Odpočet z dane 12.960 korún
Ak je vek dieťaťa do 18 rokov Ak je rodič s trvalým pobytom na SR
Mladomanželia
Daňová úľava 19.000 korún
Novomanželia by zase podľa KDH mali mať v roku, keď sa vzali, nárok na daňovú úľavu. Z daní by si mohol každý odpočítať 19.000 korún. V prípade, že majú príliš nízky príjem, by im štát čiastku vyplatil.
"Reagujeme na nepriaznivú sociálnu situáciu rodín s deťmi," zdôvodnil svoj návrh Brocka.
Ročne by si nový druh podpory rodín vyžiadal asi štyri miliardy korún, pri súčasnom rýchlom ekonomickom raste si to však štát môže dovoliť, tvrdil poslanec.
Brocka už vlani navrhoval, aby otcovia pri narodení dieťaťa mohli čerpať týždeň mimoriadnej dovolenky.
V parlamente však svoj návrh nepresadil.
Lipšic: Šoférovanie pod vplyvom by mal byť trestný čin KDH mieni taktiež presadzovať, aby sa šoférovanie pod vplyvom alkoholu stalo trestným činom. Za alkohol za volantom by tak hrozili vyššie tresty, povedal novinárom poslanec a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
"Dopravné nehody pod vplyvom alkoholu majú stúpajúcu tendenciu," odôvodnil Lipšic svoj návrh novely Trestného zákona, ktorým by sa parlament mal zaoberať v prvom čítaním už na najbližšej schôdzi. Podpredseda kresťanských demokratov zároveň zdôraznil, že ak si niekto opitý sadne za volant, auto sa stáva zbraňou.
O trestný čin by v prípade Lipšicovej novely išlo vtedy, ak by sa u vodiča zistil alkohol nad jedno promile (0,5 mg/l). Rovnako by trestným činom bolo odmietnutie dychovej skúšky alebo lekárskeho vyšetrenia, ktorým sa má dokázať prítomnosť návykovej látky. Lipšic si myslí, že ak sa má zabrániť smrti nevinným obetiam, je zodpovednosťou tak koaličných ako aj opozičných poslancov takúto novelu prijať.
Koalícia návrhy odmietaOslovení koaliční poslanci však Lipšicovu novelu odmietli. Súčasný systém trestania jazdy pod vplyvom omamných látok považujú zo dostatočný. "Je to čisto populistický návrh," reagoval predseda poslaneckého klubu najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Miroslav Číž. Podobne sa vyjadrila poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová. Lipšicova zmena by podľa nej skomplikovala existujúci systém postihov a navyše by mohla zvýšiť zaťaženosť súdov. Tóthová pritom v súčasnosti presadzuje v parlamente sprísnenie pravidiel pre užívanie alkoholu mladými ľuďmi tak, aby o trestoch nemuseli rozhodovať súdy.
Lipšicovu iniciatívu nepodporilo ani ministerstvo spravodlivosti. Spochybnilo, že by zmena zvýšila bezpečnosť dopravy.
S podporou koalície nemôže podľa člena parlamentného výboru pre sociálne veci Róberta Madeja (Smer-SD) zrejme počítať ani Brockov návrh. "Smer-SD považuje za správne formy podpory rodiny tie, ktoré spustilo ministerstvo práce," reagoval Madej. Ministerstvo s platnosťou od tohto roka napríklad presadilo, aby sa rodičom pri narodení prvého dieťaťa zvýšila celková finančná podpora približne o 10.000 Sk na 25.000 korún.
Ministerstvo práce sa zatiaľ k iniciatíve KDH nevyjadrilo. Prípadné zvýšenie štátnej pomoci rodinám bude závisieť od možností rozpočtu, poznamenal jeho hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.