Vtedy sa uskutoční veľký kultúrny galaprogram, v ktorom vystúpia domáci, ale aj poprední slovenskí a českí umelci. Pripravujú aj v histórii mesta najväčší ohňostroj.
Podľa slov primátora mesta Jána Podmanického sa počas celého roka uskutoční viacero podujatí a aktivít, ktorých cieľom je, aby občania lepšie poznali svoje mesto a prehĺbil sa ich vzťah k nemu. Preto ešte koncom minulého roka nechali vytlačiť jubilejný stolový kalendár, ktorý zdarma dostala každá rodina. V regionálnych novinách Tempo každý týždeň uverejňujú svoje spomienky pamätníci. Vyhlásili aj súťaž o najkrajšiu stavbu a rodinný dom v meste.
Zakladateľom mesta bol v roku 1938 český veľkopodnikateľ vo výrobe obuvi Ján Antonín Baťa. Podľa neho aj budúce mesto pomenovali na Baťovany. Pôvodne chcel v katastri dediny Šimonovany postaviť závod na výrobu bicyklov a obuvníckych strojov. Až neskôr sa Baťa rozhodol postaviť aj obuvnícku fabriku. Popri tom okrem výrobných hál začal podľa vlastného systému budovať aj moderné domy pre budúcich pracovníkov. Na začiatku ich postavil 300 a k tomu na tie časy aj vynikajúcu sieť občianskej vybavenosti. Časť týchto domov je stále funkčná a tvoria unikátnu časť mestskej aglomerácie postavenú vo funkcionalistickom štýle, podľa projektov známeho Baťovho architekta Vladimíra Karfíka. Baťa v meste postavil aj kostol, spoločenský dom a kino, detské ihriská a kvalitné komunikácie. Staral sa príkladne o sociálne záležitosti svojich pracovníkov a výchovu dorastu. Prvé páry topánok v Baťovanoch vyrobili 15. júla 1939 a do konca roka to bolo dovedna 940 tisíc párov.
Pôvodne malo mesto oficiálne názov Šimonovany Baťovany. Materská obec Šimonovany mala krátko po vojne 650 a Baťovany 3450 obyvateľov. Ich počet neustále vzrastal, pretože aj po odchode Baťu do zahraničia, obuvnícky priemysel rozkvital. V roku 1949 premenovali Baťovany na Partizánske a obuvnícku fabriku na Závody 29. augusta (ZDA). V ďalších rokoch rozvoj mesta pokračoval. ZDA v 70. rokoch vyrábala vyše 25 mil. párov obuvi a zamestnávala viac než 11 tisíc ľudí. Po roku 1990 sa ZDA rozpadla na menšie podniky a v súčasnosti už obuvnícky priemysel prestáva byť v Partizánskom dominantný. V meste v súčasnosti býva približne 25 tisíc obyvateľov.