POPRAD. Základná škola na Ulici mládeže v Poprade zanikne, avšak zdravotne postihnuté deti, ktoré sú v tejto škole integrované, tam aj naďalej zostanú. Dohodli sa na tom mesto Poprad s ministerstvom školstva.
„Riešenie sa našlo. Integrované deti budú môcť zostať vo svojom prostredí. Navyše sme im pripravili možnosť komplexného riešenia tak, že tam príde nová stredná škola,“ povedal po dnešnom stretnutí s primátorom Popradu Antonom Dankom minister školstva Ján Mikolaj.
Nová škola bude v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Celý majetok ZŠ Mládeže v Poprade prejde pod Krajský školský úrad v Prešove. V priestoroch súčasnej základnej školy vznikne nová spojená škola, ktorú budú tvoriť bilingválna sekcia Gymnázia Dominika Tatarku v Poprade, štyri ročníky reálneho gymnázia a deväť ročníkov základnej školy, ktoré budú navštevovať aj zdravotne postihnuté deti. V každom ročníku novej základnej školy bude otvorená jedna trieda.
Podľa primátora Popradu je takéto riešenie v súlade s koncepciou racionalizácie školstva v meste. „Najväčšia pridaná hodnota bude pre postihnuté deti, ktoré budú môcť pokračovať v štúdiu aj na gymnáziu,“ povedal A. Danko.
„Súhlasím s ministrom, že tu ide o pedagogiku a o to, aby sme sa postarali o postihnuté deti,“ dodal. Zachovaná zostane aj ZŠ Tajovského, kde sa pôvodne mali sťahovať postihnuté deti. Zo ZŠ Mládeže sa väčšia časť detí presunie na ZŠ Tajovského a ZŠ Dostojevského. Mesto získa priestory v bývalých kasárňach, kde v súčasnosti sídli bilingválna sekcia Gymnázia Dominika Tatarku.
S navrhnutým riešením nie je úplne spokojná riaditeľka ZŠ Mládeže Marta Stankovenová. „Rozhodnutie ministra musíme prijať ako záväzné. Naša predstava, za ktorú sme bojovali nebola taká, ale v projekte integrácie budeme pokračovať, len pod iným menom,“ uviedla pre SITA M. Stankovenová.
Kauza okolo ZŠ Mládeže sa začala v novembri minulého roka, keď mestskí poslanci schválili Koncepciu rozvoja školstva v meste Poprad a racionalizácie siete škôl na roky 2007 – 2012. Podľa koncepcie sa má zrušiť okrem ZŠ Mládeže aj ZŠ Jarná a ZŠ Francisciho II. Na podporu zachovania ZŠ Mládeže vznikla petícia, ktorú podpísalo takmer 9 000 obyvateľov mesta a blízkeho okolia. Ani táto petícia nezmenila nič na rozhodnutí poslancov. Vedenie mesta i školy sa preto obrátili na ministerstvo školstva.