Bratislava 14. marca (TASR) - Zastavme násilie na ženách je názov kampane, v rámci ktorej sa nesie jubilejný desiaty ročník Olympiády ľudských práv. Do projektu, ktorý vyvrcholí 17. až 19. marca stretnutím 64 finalistov v Liptovskom Jáne, sa zapojilo 3976 študentov z 272 gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť.
Na finalistov čaká v Liptovskom Jáne medzinárodná porota zložená z významných hostí a odborníkov, ktorí preveria ich vedomosti a znalosti z oblasti ľudských práv. Ceny najlepším súťažiacim odovzdá podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. Pozvanie na vyvrcholenie prestížneho podujatia prijali aj poslanci Európskeho parlamentu Peter Šťastný a Edit Bauer. Odborným garantom olympiády je politológ a vedúci Katedry UNESCO pri Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Miroslav Kusý.
Pre prihlásených boli prichystané témy ako Zastavme domáce násilie voči ženám, Mám kamaráta Róma aj skína, Prínos Európskeho parlamentu v oblasti ľudských práv, Význam náboženskej slobody a tolerancie pre našu spoločnosť a Potrebuje demokracia obmedzenie slobody prejavu, aby sa mohla brániť?
Olympiáda ľudských práv je najväčším a najprestížnejším súťažno-vzdelávacím projektom pre študentov všetkých stredných škôl na Slovensku. Každoročne priláka približne štyri tisíc aktívnych účastníkov. Prostredníctvom letákovej a plagátovej kampane či priamo vďaka pedagógom pravidelne oslovuje desaťtisíce mladých ľudí na 940 gymnáziách, akadémiách, stredných školách a učilištiach. Je jedinečnou príležitosťou pre angažovanú mládež, ktorá sa stáva zárodkom budúcej intelektuálnej elity Slovenska, dostať sa na významné medzinárodné konferencie a zahraničné študijné stáže venované problematike dodržiavania ľudských práv.