"Je neprijateľné, aby v nočnej službe pripadalo na jednu sestru 20 pacientov," zhrnula Lévyová. Naznačila, že pri takom vysokom počte by zdravotníci nedokázali poskytovať dostatočnú liečbu. "Chceme, aby bola zabezpečená bezpečnosť pacientov aj sestier," uviedla.
V nemocniciach je podľa Lévyovej nedostatok sestier už v súčasnosti. Ministerstvo vyhláškou potvrdilo len terajší stav a nenavrhlo tak žiadne zlepšenia na zvýšenie kvality liečby, dodala.
Podobne reagoval aj predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. "Podľa nás vyhláška len kopíruje súčasnú nevyhovujúcu situáciu," poznamenal.
Ministerstvo navrhlo, aby sa jedna sestra starala o štyroch pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Napríklad na oddelení vnútorného lekárstva by v nočnej službe sestra mala na starosti 20 ľudí. "Žiadame, aby na JIS pripadali na sestru dvaja pacienti a na bežných oddeleniach počas nočnej služby pätnásti," povedala Lévyová. Právne normy by sa podľa nej nemali prispôsobovať nedostatku personálu, ale požiadavkám na kvalitnú liečbu.
"Návrh vyhlášky je momentálne predmetom pripomienkového konania a jej obsah sa môže ešte zmeniť v závislosti od akceptovaných pripomienok," reagovala na kritické ohlasy hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová.
Vyhláška o minimálnych požiadavkách na vybavenie nemocníc určuje aj počty lekárov na jedného pacienta a predpisuje taktiež povinné technické vybavenie. Niektoré nemocnice podľa skorších vyjadrení ich riaditeľov asi nedokážu vyhlášku naplniť. Očakáva sa, že tak prispeje k postupnému rušeniu menej kvalitných zdravotníckych zariadení. Podľa analýzy ministerstva zdravotníctva je totiž v súčasnosti na Slovensku prebytočných asi 6000 spomedzi približne 37.000 nemocničných lôžok. Ak by časť nemocníc nedokázala naplniť požiadavky vyhlášky a zanikla, zdravotníci z nich by údajne mohli posilniť kvalitnejšie nemocnice.