Najmenšia vládna strana HZDS chce pre plánované zavedenie eura v budúcom roku znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny na šesť percent zo súčasných 19 percent. Nižšia daň by mala zabrániť zvyšovaniu cien, povedala novinárom počas zasadnutia republikového predstavenstva strany ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.
"Je dôležité, aby sme sa touto témou zaoberali, (...) aby potraviny neboli komoditou, ktorá bude problémová," uviedla Kramplová. Strana zatiaľ podľa Kramplovej o možnosti úpravy DPH s ministerstvom financií nerokovala. Nevedela preto spresniť, aký vplyv by mohla mať nižšia daň na príjmy štátu.
"Ministerstvo financií o takomto návrhu neuvažuje," povedal ČTK hovorca úradu Miroslav Šmál. Zníženie DPH na potraviny by podľa neho malo negatívny dopad na štátny rozpočet rádovo v miliardách korún v závislosti od rozsahu okruhu produktov, na ktoré by sa vzťahovala. "Momentálne je to neprijateľné, navyše keď musíme znižovať deficit verejných financií," doplnil Šmál. Verejný schodok potrebuje Slovensko postupne znižovať pre snahy o prijatie eura od januára 2009.
Na Slovensku platí jednotná daň z pridanej hodnoty vo výške 19 percent na väčšinu tovarov a služieb; na lieky, zdravotné pomôcky ako aj knihy už súčasný kabinet Roberta Fica presadil pokles DPH na desať percent.
HZDS: Došlo k oživeniu pôdohospodárstva
Podľa názoru členov Republikového predstavenstva HZDS vládny program v časti Pôdohospodárstvo a vidiek je veľmi kvalitne spracovaný a akceptovaný odbornou i laickou verejnosťou. Ako zaznelo na dnešnom rokovaní predstavenstva v Zlatej Idke v okrese Košice-okolie, zabezpečenie rozvoja pôdohospodárstva a vidieka si vyžaduje finančné zabezpečenie kapitoly rezortu pôdohospodárstva zo štátneho rozpočtu a najmä štátnej pomoci, odblokovanie činnosti Slovenského pozemkového fondu (SPF), neuplatňovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre obce v pôsobnosti programu rozvoja vidieka. Predstavenstvo vyzýva vládu na dôsledné plnenie Programového vyhlásenia v časti rozvoj pôdohospodárstva a vidieka a očakáva aktívnu súčinnosť koaličných partnerov.
V úvode k problematike vystúpil exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Ako uviedol, na Slovensku došlo k výraznému oživeniu pôdohospodárstva a podarilo sa zastaviť jeho úpadok. Jureňa zdôraznil, že sa tak stalo vďaka dotáciám a dorovnaniu platieb do maximálne možnej výšky, ako aj zavedením podpory pridanej hodnoty v živočíšnej výrobe. Bol prehodnotený a schválený program Rozvoja vidieka, ktorý preferuje intenzifikačné a rozvojové smerovanie.
Do funkcie podpredsedu Ľudovej strany – HZDS dnes v Zlatej Idke republikové predstavenstvo zvolilo štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Sika.
Dopoludnia predstavenstvo rozšírené o odborníkov z agrosféry rokovalo o rozvoji pôdohospodárstva, lesného hospodárstva a vidieka. Popoludní sa bude zaoberať vnútrostraníckymi otázkami, informáciou o súčasnej politickej situácii na Slovensku, ako aj hospodárením strany za rok 2007 a návrhom rozpočtu na rok 2008.
Strana odmieta niesť zodpovednosť za nefunkčnosť SPF
HZDS odmieta niesť zodpovednosť za zablokovanie a nefunkčnosť Slovenského pozemkového fondu (SPF). Uviedli to dnes na tlačovej besede v prestávke rokovania republikového predstavenstva ĽS-HZDS v Zlatej Idke ministerka Zdenka Kramplová a Miroslav Jureňa. Ako uviedla Kramplová, rokovania ohľadne SPF sú asi v polovici. "Predpokladáme, že by sa mohli ukončiť v krátkom čase, do konca mesiaca. A bola by som rada aby sa celkovo uzavreli ešte pred príchodom letných prázdnin,“ povedala Kramplová. Doložila, že nevidí problém, aby kontrolu nad SPF prevzal parlament, ktorý by vymenúval kontrolný orgán.
Ku Gašparovičovi sa už nevyjadrujú
Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS sa dnes nezaoberalo prezidentskými voľbami. Kramplová na otázku novinárov uviedla, že už sa nebudú vyjadrovať k Ivanovi Gašparovičovi a jeho opätovnej kandidatúre na post prezidenta. "Nie je to kandidát, ktorého by ĽS-HZDS podporila. Pokiaľ ide o kandidáta na prezidenta, u nás zatiaľ nebola vnútrostranícka diskusia, budeme sa však touto otázkou zaoberať v druhej polovičke roka,“ povedala Kramplová.
Predstavenstvo po 15 rokoch rokuje v Zlatej Idke, kde sa konalo pamätné rokovanie na ktorom líder HZDS Vladimír Mečiar vyhlásil, že ak vyhrajú voľby všetko prevalcujú.
"Návrh na konanie rokovania predstavenstva v Zlatej Idke dalo Okresné predstavenstvo Košice-okolie a ja som sa ním stotožnil. Nikto nemal pripomienky, že by to tu nemalo byť. Myslím že zo strany HZDS to nie je provokácia, keď tak z mojej strany,“ povedal pre agentúru SITA predseda košického krajského predstavenstva a člen republikového Alojz Engliš. Doložil, že parné valce už tú nie sú, lebo technológia pokročila. Počas rokovania však boli na predsedníckom stole dva valce, jeden so sloganom "Máme dosť pary“ a druhý s heslom "Ideme ďalej". Ako vyplynulo s rozhovorov s niektorými prítomnými, podľa ich názoru sa nemusia od pamätného rokovania dištancovať.
"My musíme riešiť problémy Slovenska. Pokiaľ to začína tu v Zlatej Idke, tak sa budú riešiť aj problémy Košického kraja, čo mne vyhovuje. Stadiaľto sa začínajú šíriť myšlienky. Pre mňa Slovensko začína Sobrancami a končí Bratislavou. Na rozdiel od iných politikov z iných politických strán, pre ktorých Slovensko sa začína Bratislavou a končí maximálne Košicami,“ povedal Engliš.
Väčšina z vyše osemdesiatich delegátov a hostí pricestovala do Zlatej Idky už v piatok večer. Ako prezradili viacerí, cítia sa tu dobre.
Autor: ks

Beata
Balogová
