Prijatie eura od januára 2009 by podľa analýz vládneho Smeru malo obyvateľov zaťažiť len minimálne. "Je vynikajúca situácia na to, aby sme vstúpili do eurozóny s tým, že dôsledky na obyvateľstvo nepochybne v tomto čase budú najmenšie,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy poslanec strany Boris Zala. Súčasne poprel, že by Smer vzhľadom na parlamentné voľby v roku 2010 zavedenie eura stále zvažoval. Premiér ani ministri Smeru vo vláde cieľ prijať euro čo najskôr nikdy nespochybnili, zdôraznil. Podľa Zalu si v Smere uvedomujú, že ľudia budú spájať prípadné negatívne dôsledky eura s Ficovou vládou. Straty dôvery vládnych strán sa neobáva. Spolieha sa aj na sociálne kompenzácie, ktoré vláda ohlásila pre tých ľudí, ktorých by prechod na euro mohol poškodiť.
Vláda dostala zo zavedenia eura strach, myslí si naopak poslanec SDKÚ Pavol Frešo. Sľubom o sociálnych kompenzáciách sa podľa neho nedá rozumieť, pretože sú ekonomicky nepodložené. Kritizoval aj neskoré spustenie euroinfokampane, ktoré prispieva k zmätku v postojoch obyvateľstva. Za "škandál“ označil Frešo vyjadrenie premiéra, že kampaň neprebehne v médiách, ktoré "tlčú do vlády“. Fico podľa neho používa peniaze daňových poplatníkov na svoju osobnú politiku. Poznamenal, že vyhlásenie premiéra reprezentuje len osobný vzťah Fica k médiám.
Frešo je presvedčený, že opozícia si zachová jednotu a nepodporí Lisabonskú zmluvu, pokiaľ koalícia neakceptuje jej pripomienky k tlačovému zákonu. Zala naopak vyhlásil, že nepristúpia ku korekcii pod tlakom opozície. Ako chce premiér hľadať hlasy pre reformnú zmluvu v prípade, že koalícia zostane jednotná nespresnil. "Nie je pre nás prijateľné, aby opozícia podmieňovala prijatie Lisabonskej zmluvy,“ zopakoval Zala.
Zala: Koalícia sa bude usilovať o skoré vyriešenie situácie na SPF
Situáciu na Slovenskom pozemkovom fonde vládna koalícia rieši a bude sa usilovať o jej skoré vyriešenie. V dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to skonštatoval poslanec za Smer-SD Boris Zala. Podľa neho je lepšie, aby sa situácia riešila pomalšie, s výsledkom dobrej legislatívy, ktorá zabráni machináciám. "Musíme riešiť aj to, čo zanedbala minulá vláda. Doplácajú na to aj reštituenti," povedal Zala.
Poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo si však myslí, že súčasná koalícia pod vedením premiéra SR Roberta Fica nie je schopná situáciu na SPF vyriešiť. Doterajšie nedosadenie riadiaceho orgánu je podľa Freša len mocenským handrkovaním. "Koalícia nie je schopná priniesť riešenie. Je to otázka politických nominácií," povedal. Zároveň dodal, že od nástupu Ficovej vlády SPF nebol schopný plniť svoju základnú funkciu - vydávať pozemky reštituentom.
"Nech premiér prisľúbi, že urobí na SPF poriadok," vyzval Zalu Frešo, ktorý si zároveň myslí, že keby sa Robert Fico chcel zachovať zodpovedne, "zajtra vymenuje správnu a dozornú radu na SPF".
Jednou z tém, o ktorých poslanci diskutovali, bolo prijatie nového tlačového zákona. Boris Zala je presvedčený, že jeho prijatím opozícia podmieňuje prijatie Lisabonskej zmluvy. Pavol Frešo z SDKÚ povedal, že opozícia je jednotná a bude naďalej obhajovať slobodu tlače. Zala dodal, že návrh tlačového zákona slobodu médií bude dodržiavať.
Ďalšou témou bola situácia v SDKÚ-DS, ktorej prezídium pozastavilo výkon členských práv a navrhlo vylúčiť 14 bratislavských komunálnych politikov. Boris Zala to označil za boľševický prístup, aký od roku 1989 na Slovensku nezažil. Pavol Frešo to zdôvodnil tým, že dotknutí poslanci úmyselne porušili stranícke stanovy a sankcia bola opodstatnená.
Autor: ks

Beata
Balogová
