Bratislava 15. marca (TASR) - Aj keď 14. marca 1939 vznikol prvý samostatný štátny útvar Slovákov - slovenský štát, v júli 1939 premenovaný na Slovenskú republiku, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) nemôže tento dátum hodnotiť pozitívne, lebo práve vtedy u nás začal pôsobiť totalitný režim.
Negatíva vtedajšieho režimu spolu so skutočnosťou, že Slovensko ním bolo zavlečené do vojny na strane Hitlera, výrazne prevažujú nad faktom relatívnej hospodárskej stability krajiny v uvedenom období, uvádzajú v stanovisku pre TASR členovia zboru biskupov ECAV.
Pripomínajú, že slovenský štát v rokoch 1939-1945 ako verný spojenec stúpencov nacizmu diskriminoval svojich vlastných občanov na základe ich náboženskej, politickej a etnickej príslušnosti. Vtedajšia vláda iba v období do júna 1942 vyviezla do koncentračných táborov niekoľko tisíc svojich občanov, väčšinou židovského pôvodu.
O tom, že pomery v tom čase neboli také, ako ich dnes vykresľujú niektorí obhajcovia vojnovej Slovenskej republiky, svedčia podľa ECAV viaceré informácie z ich archívu na Slovensku. Napríklad už v novembri 1939 Spolok evanjelických kňazov na Slovensku poslal prezidentovi Tisovi, snemu a vláde pamätný spis s protestom proti povinnému členstvu v organizáciách Hlinkovej gardy a Hlinkovej mládeže. Porušovanie občianskych práv židov kritizoval v apríli 1941 generálny biskupský úrad, ktorý ministerstvu vnútra poslal protest proti povinnému "zovňajšiemu označovaniu občanov či už podľa národnosti, náboženstva, rasy alebo iných hľadísk". V Pastierskom liste biskupov z roku 1942 sa konštatovalo, že "...čo sa v posledné časy so židmi u nás deje, nemôže sa zhodovať so zásadami ľudskosti a opravdivého kresťanstva..."
Biskupi ECAV takisto pripomínajú, že za rôzne formy nesúhlasu s vtedajšími pomermi a politikou vlády prenasledovali, väznili či inak postihovali mnohých evanjelikov, vrátane kňazov a biskupov. Z histórie sú známe početné prípady odvážnych činov evanjelických kňazov i ostatných veriacich, ktorí mali odvahu postaviť sa na odpor zlu a v duchu zásad kresťanstva zachránili stovky prenasledovaných, hoci riskovali vlastné životy, uvádzajú.
"Naša hlboká úcta patrí všetkým obetiam nacizmu: tým nevinným, zavraždeným v koncentračných táboroch, ako i tým odvážnym, ktorí tejto zotročujúcej ideológii aktívne vzdorovali," konštatuje ECAV.
Členovia zboru biskupov ECAV zároveň pripomenuli, že minulé storočie negatívne poznamenala existencia dvoch totalitných ideológií, ktoré boli nezmieriteľnými protivníkmi kresťanstva a náboženskej slobody vôbec - nacizmu a komunizmu.