BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Deväť veľkých projektov pre Rómov zrealizovalo od svojho vzniku občianske združenie Pramienok. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Poláková zo združenia. Spresnila, že ich hlavným zámerom je práca s rómskou komunitou, artterapia a objavovanie talentov spomedzi rómskych detí. K hlavnej náplni Pramienka patria aj vzťahy detí z vidieka prepojené s mestom, detí z detských domovov s deťmi z rodín. S deťmi navštevujú historické pamiatky, galérie a divadlá.
K projektom Pramienka patrilo v minulosti naštudovanie troch divadelných hier Gašparkovho divadla rakúskej autorky Elisabeth Satanik - Hru o nešťastnom krokodílovi, Hru o pažravej ploštici a Nezábudka - tanečné divadlo hip-hopového charakteru v choreografii Martiny Riháriovej, v ktorej vystupovali aj manželia Sendreiovci. Na realizácii tohto divadla spolupracovali aj pedagógovia VŠMU v Bratislave. Okrem toho v edícii Ľalia vydal Pramienok bilingválne publikácie, slovensko-nemecké Gašparkove divadlo s ilustráciami a fotografiami rómskych detí a francúzsko-slovenskú knihu poézie Márie Therese Siegler. Ako vysvetlila Poláková, "naším zámerom je, aby deti spolupracovali s profesionálmi, rástli vo svojom talente a kryštalizovali svoju osobnosť". Tento proces tvorby vzniku diela je pre nás tým najcennejším úsekom, pretože didaktický proces vznikal hrou - a nie je len vyplnením voľného času, dodala.
Od roku 2003 dodnes Pramienok zorganizoval deväť výstav v priestoroch Quo vadis v Bratislave, Karmelitánskom kníhkupectve v Bratislave a v Slovenskom kultúrnom centre v Prahe. Išlo o detskú výtvarnú tvorbu, ktorá vznikala priebežne s naštudovaním divadiel rómskych i nerómskych detí, ale aj vlastnej tvorby olejomalieb rómskych autorov. Výstavy ROMA SAM I až IV boli z tvorby rómskych autorov a ľudí s mentálnym postihnutím z chránenej dielne Impulz v Bratislave. Členovia Pramienka sa tam prezentovali ručnými prácami, výtvarnými artefaktmi, ale aj tlačovinami, záložkami, potlačou na tričká, taškami, pohľadnicami spolu s divadelnými predstaveniami. Takisto uskutočnili päť výstav profesionálnych výtvarníkov. Členovia Pramienka pracovali pod výtvarným vedením Kláry Lacovej a Kataríny Slaninkovej na základe know how členov Pramienka, uviedla Poláková. Medzi úspechy tohto združenia patrí aj to, že jedno z talentovaných detí, Zdenka Fabulu, pripravili na prijímacie pohovory na dramatický odbor na Strednú umeleckú školu do Košíc. Od školského roku 2007 úspešne študuje a Pramienok sponzoruje jeho cestovné, stravu a ubytovanie.
Minulý rok začal Pramienok spoluprácu s bratislavskou Vysokou školou múzických umení, s režisérmi Dušanom Hanákom a Jarom Vojtekom a študentmi. Nahrali celé vystúpenie v rámci Kultúrneho leta 2007, počas celého minulého roka boli s Pramienkom na výjazdoch a s pedagógmi hovorili o možnostiach štúdia jednotlivých talentovaných členov.
Členmi Pramienka sú deti a dospelí z Dunajskej Lužnej, Šamorína, Veľkých Bielic, Návojoviec, Turčeka, Kopernice a Zvolena.