Čaplovič preto chce, aby mal občan právo na odpoveď v prípade, že ho ktorékoľvek médium svojím vyjadrením poškodí. "Keď to existuje vo Francúzsku, Nemecku či Taliansku, môže to platiť aj u nás," myslí si podpredseda vlády.
Redaktori často visia na šnúrkach, ktoré poťahujú majitelia médií - tými nie sú redaktori, šéfredaktori, ale často aj opoziční politici, ktorí sú na médiá napojení. V dnešnej relácii O 5 minút 12 to povedal podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Mená konkrétnych politikov a médií, ktoré mal na mysli, však odmietol zverejniť. Jeho partner v diskusii, poslanec NR SR Eduard Kukan (SDKÚ), označil tieto slová za zbytočne silné.
Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ - DS Eduard Kukan sa domnieva, že nie je vhodné pozerať sa, kde toto právo platí, ale treba sa zamerať na presné vymedzenie, za akých okolností. Kukan v tejto súvislosti uviedol, že opozícia má spoločný postoj a je potrebné, aby vláda brala pri príprave tlačového zákona do úvahy aj pripomienky relevantných inštitúcií ako OBSE či dokonca právnikov NR SR.
Po tom, čo vládna trojka zoberie do úvahy pripomienky opozície k tlačovému zákonu, SDKÚ-DS, SMK aj KDH podporí prijatie Lisabonskej zmluvy. "Ak opozícia drží 26 zvyšných štátov Európskej únie, kým neprijmeme tlačový zákon, to považujem za neadekvátne a neslušné," povedal Čaplovič.
Politici diskutovali aj o situácii v SDKÚ-DS. Čaplovič si myslí, že nedávne "vyhodenie" 14 poslancov z opozičnej strany sa nedá nazvať inak ako "boľševizmus par excelance". "Táto strana by sa nemala nazývať demokratická. Konanie SDKÚ-DS mi pripomína normalizáciu," uviedol vicepremiér.
Kukan argumentoval tým, že v ich strane sa jasne dohodli na tom, že o vnútrostraníckych otázkach nebudú hovoriť na verejnosti. "Zrazu táto skupina vyrukovala do médií s výzvou Nastal čas na zmenu. Pritom sme o tom mohli diskutovať na následnej Ústrednej rade. Osobne si myslím, že čas na zmenu v SDKÚ-DS nenastal," uzavrel Kukan.
Čaplovič a Kukan sa zhodli v téme prijatia eura. Obaja si myslia, že pre Slovensko to prinesie veľa pozitív a prílev nových investícií. Rozdielny je však názor oboch v otázke infokampane. Podpredseda vlády je presvedčený, že informačná kampaň by mala byť zameraná na skupiny tých občanov, ktorí možno nemajú celkom jasno v tom, čo príchod eura znamená a aké pozitíva prinesie.
"Vláda zbabrala tri verejné súťaže pri výbere firmy, ktorá kampaň mala pripraviť. Kampaň pre euro je však zameškaná," domnieva sa Kukan. Čaplovič v tejto súvislosti uviedol, že hlavná časť kampane sa začne až po prijatí eura u nás. Skonštatoval, že vláda sa musí poradiť so Združením miest a obcí Slovenska a tiež s Jednotou dôchodcov, na ktoré skupiny obyvateľstva bude kampaň zameraná.
Autor: ks

Beata
Balogová
