Bratislava 16. marca (ČTK) - Poriadne osláviť najveselší židovský sviatok Purim sa chystá aj neveľká slovenská židovská komunita. Pri oslavách záchrany židov v Perzskej ríši spred asi 2500 rokov nebude chýbať tradičné čítanie Biblie sprevádzané dupotom či zvukom rapkáčov, súťaž kostýmov, tombola a hojnosť vína. ČTK to povedal bratislavský rabín Baruch Myers. Oslava Purimu sa tento rok prekrýva s kresťanskými oslavami Veľkej noci.
Židovský sviatok Purim má svoje korene v biblickom príbehu z knihy Ester. Pred 2500 rokmi sa pokúšal v meste Šošan zlikvidovať tamojšiu židovskú komunitu perzský kráľ Achašveroš, ktorého poštval proti židom jeho služobník Haman. Ten chcel židov vyhubiť preto, lebo jeden z nich, Mordechaj, sa mu odmietol klaňať. Židov po modlitbách a pôste pomohla zachrániť kráľova žena Ester, Mordechajova dcéra, ktorá sa u panovníka prihovorila za svoj národ. Hamana dal nakoniec kráľ popraviť.
Príbeh si budú židia čítať vo štvrtok večer a v piatok dopoludnia. "Vždy, keď sa prečíta meno Haman, najmä deti môžu točiť rapkáčmi a dupať nohami," povedal ČTK Myers.
Bratislavský rabín pripravil pre pozvaných hostí purimovú oslavu v perzskom štýle. Okrem perzskej živej hudby a jedla je na pláne aj súťaž kostýmov. "Prineste si rapkáče, aby ste prehlušili Hamanovo meno!" pridal na pozvánku upozornenie k plánovanému čítaniu purimového príbehu.
Pri oslavách nesmie chýbať víno, od židov sa dokonca očakáva, aby sa čiastočne opili. "Súčasťou tradície je opiť sa tak, aby človek symbolicky nerozoznal Hamana od Mordechaja," priblížil tradíciu rabín.
Spomínanie na záchranu v Perzskej ríši tradične sprevádza aj tombola. Losovaním sa totiž pripomínajú plány zlého Hamana, ktorý chcel pôvodne lósom určiť deň vyhubenia židov. K sviatku okrem toho patrí zvyk dávať si drobné dary a pomôcť chudobným.
Sviatok Purim okrem svojho radostného rozmeru poukazuje aj na tragické dejiny židovského národa, ktoré sú popretkávané početnými snahami o ich vyhubenie. Svedectvom prenasledovania sú aj slovenskí židia, z ktorých desaťtisíce boli vyvraždené počas druhej svetovej vojny v nacistických táboroch. V súčasnosti sa počet slovenských židov počíta na stovky. Počas sčítania ľudu v roku 2001 sa na prevažne katolíckom Slovensku k židovskej viere prihlásilo 2310 ľudí.
Rabín Myers pripomenul, že necelý mesiac po oslavách Purimu čaká židov jeden z najdôležitejších sviatkov Pesach, pri ktorom si židia pripomínajú vyslobodenie z egyptského zajatia.
Židovský Purim sa tento rok prekrýva so sviatkami kresťanskej Veľkej noci. Židovské oslavy sa začnú na takzvaný Zelený štvrtok, keď si kresťania pripomínajú poslednú večeru Ježiša Krista a pokračovať budú na Veľký piatok - spomienku Kristovho umučenia na kríži sprevádzanú prísnym pôstom. Kresťanské sviatky vyvrcholia oslavou Kristovho zmŕtvychvstania v sobotu večer a v nedeľu.
Pavol Kubík prl